Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 21 maja 2014, 09:44

autor: Piotr Doroń

Twórcy Candy Crush Saga bogatsi od założycieli Rockstar Games. Ranking najbogatszych Brytyjczyków

Właściciele studia King.com, znanego przede wszystkim z mobilnego Candy Crush Saga, trafili na listę najbogatszych obywateli Wielkiej Brytanii przygotowaną przez periodyk The Sunday Times. Co ciekawe, zajęli na niej miejsca znacznie wyższe m.in. od Sama i Dana Houserów – założycieli firmy Rockstar Games.

Jak co roku, brytyjski periodyk The Sunday Times opublikował listę 1000 najbogatszych obywateli Wielkiej Brytanii. Wiadomość zapewne przeszłaby u nas bez echa, gdyby nie fakt, że trafiło na nią kilku przedstawicieli branży gier. Obok Sama i Dana Houserów, założycieli firmy Rockstar Games, uwzględniono na niej właścicieli studia deweloperskiego King.com, mającego w dorobku mobilny hit Candy Crash Saga.

The Sunday Times szacuje majątek Houserów na 90 milionów funtów (947. miejsce na liście). Jak się okazuje, jest to ledwie część tego, co zarobili ostatnio Riccardo Zacconi i Sebastian Knutsson, założyciele King.com. Mianowicie dysponują oni aktywami o łącznej wartości 354 milionów funtów (271. miejsce) i 200 milionów funtów (458. miejsce). Gigantyczny sukces Candy Crush Saga – dowodem na to były już rewelacyjne wyniki finansowe King.com za pierwszy kwartał tego roku – przełożył się zatem na olbrzymi wzrost dochodów odpowiedzialnych za niego ludzi.

Ponadto majątkiem w wysokości 85 milionów funtów dysponuje Stephane Kurgan, jeden z dyrektorów King.com (989. miejsce), a najbogatszym Brytyjczykiem, prowadzącym działalność związaną z rynkiem gier wideo, jest biznesmen Mel Morris, posiadacz 12% akcji King.com (430 milionów funtów daje mu 238. miejsce). Na liście znaleźli się również założyciel firmy GAME Neil Taylor (220 milionów funtów) oraz Andrew i Paul Gower (102 miliony funtów), właściciele studia Jagex znanego z gier Runescape i Transformers Universe.

Jeszcze kilka lat temu tego typu sytuacja byłaby nie do pomyślenia. Dynamiczny rozwój rynku gier mobilnych, a w szczególności niezwykle dochodowych produkcji typu free-to-play spowodował jednak, że nie można więcej lekceważyć tej gałęzi przemysłu growego. Potwierdzają to zresztą wielcy gracze, tacy jak Ubisoft i Electronic Arts, regularnie wypuszczający na smartfonach i tabletach przenośne odsłony swoich największych hitów.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej