Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 sierpnia 2020, 10:56

autor: aadamus

Trailer Call of Duty: Black Ops – Cold War zbanowany w Chinach [Aktualizacja]

Opublikowany w zeszłym tygodniu teaser trailer Call of Duty: Black Ops – Cold War został zbanowany w Chinach. Powodem tej decyzji jest krótki fragment pokazujący wydarzenia, które miały miejsce 4 czerwca 1989 roku na placu Tian’anmen.

Aktualizacja: Problemy z materiałem nie umknęły uwadze Activision. Firma zdecydowała się podmienić trailer produkcji. Oryginalny zwiastun został ukryty, a zamiast niego pojawiła krótsza o minutę wersja. Należy mieć na uwadze, że wpływ na to mógł mieć chiński koncern Tencent, który posiada 5% udziałów amerykańskiego giganta.

Co ciekawe, ze zwiastuna wycięto nie tylko fragmenty pokazujące wydarzenia na placu Tian’anmen. Zniknęły z niego między innymi początkowe plansze, wspominające radzieckiego szpiega Jurija Bezmienowa. Zostawiono jednak wypowiedzi agenta KGB.

Trailer Call of Duty: Black Ops – Cold War zbanowany w Chinach [Aktualizacja] - ilustracja #1
Trailer Call of Duty: Black Ops – Cold War nie przypadł do gustu chińskim władzom.

W ubiegły czwartek Activision zaprezentowało pierwszy zwiastun Call of Duty: Black Ops – Cold War. Zawiera on ujęcia z ważniejszych wydarzeń mających miejsce w czasie zimnej wojny. Jak się okazuje materiał ten nie spodobał się chińskim władzom, które zdecydowały się zbanować go na terenie kraju (via Apple Daily). Wszystko to za sprawą kilkusekundowego fragmentu (zobaczyć go możecie w 1 minucie 5 sekundzie oryginalnego trailera), który ukazuje wydarzenia, jakie miały miejsce na placu Tian’anmen 4 czerwca 1989 roku.

Od kwietnia 1989 roku na placu Tian’anmen w Pekinie trwały protesty studentów, których postulatem była demokratyzacja i rozwój gospodarczy Chin. Władze nie chciały jednak iść na ustępstwa. Doprowadziło to w ostateczności do siłowej pacyfikacji strajkujących z użyciem ostrej amunicji i czołgów. Nastąpiła ona w nocy z 3 na 4 czerwca tego samego roku. Według oficjalnych danych podawanych przez rząd zginęło wówczas 241 osób. Nieoficjalne źródła (w tym Chiński Czerwony Krzyż) podają jednak, że ofiar było więcej. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to mało chlubny fragment historii kraju.

Na ten moment poza zwiastunem opublikowany został jedynie artwork. Pełna zapowiedź Call of Duty: Black Ops – Cold War nastąpi natomiast 26 sierpnia.

  1. Seria Call of Duty – oficjalna strona
Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
Call of Duty: Black Ops - Cold War

Call of Duty: Black Ops - Cold War