Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 września 2021, 11:45

Tales of Arise - premiera wyśmienitego jRPG-a

Dziś premiera Tales of Arise. Nowe jRPG firmy Bandai Namco zbiera wysokie oceny od krytyków i graczy. Osiąga również imponujące wyniki aktywności na Steamie.

Na rynku zadebiutowała gra Tales of Arise, czyli japońskie RPG akcji firmy Bandai Namco Entertainment należące do jednej z najstarszych serii tego typu.

Gra zadebiutowała równocześnie na pecetach oraz konsolach Xbox One, PlayStation 4, Xbox Series X/S oraz PlayStation 5. Na żadnej z tych platform nie oferuje polskiej wersji językowej. Wydanie pecetowe dostępne jest w serwisie Steam. Warto wspomnieć, że twórcy przygotowali demo gry, więc możecie ją przetestować, zanim wydacie pieniądze. Na oficjalnej stronie wymienione są tylko wersje demonstracyjne na konsole, ale produkcję można sprawdzić przed zakupem również na PC.

W sieci pojawiło się już sporo recenzji i wynika z nich, że gra jest wyśmienitą propozycją dla fanów japońskich RPG-ów. Według serwisu Metacritic odsłona pecetowa ma średnią ocen na poziomie 81%. W przypadku wersji na Xboxa Series X jest to 84%, a edycji na PS5 – 87%. Najgorzej radzi sobie wydanie na PlayStation 4, którego średnia to tylko 79%. W przypadku Xboxa One na razie pojawiło się zbyt mało recenzji.

Gra zbiera pochwały za dopracowany system walki i ciekawą fabułę z intrygującymi postaciami. Krytyka dotyczy głównie tego, że w niektórych momentach kampania wyraźnie zwalnia. Większość recenzentów uważa, że to najlepsza odsłona cyklu od wielu lat, a zarazem produkcja, która modernizuje markę. Niewykluczone, że dzięki temu przyciągnie graczy, którzy do tej pory unikali tej serii.

Z opiniami krytyków zgadzają się gracze. Na Steamie 90% ocen użytkowników jest pozytywnych, co serwis kategoryzuje jako „bardzo pozytywny odbiór gry”. Produkcja zaliczyła również bardzo udany debiut pod względem popularności. W serwisie studia Valve w najgorętszym momencie dnia premiery w Tales of Arise bawiło się 30 887 osób jednocześnie. Dla porównania rekord aktywności dla Tales of Berseria, czyli poprzedniej głównej odsłony serii, wynosi 8 085 graczy równocześnie.

  1. Tales of Arise – oficjalna strona gry