Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 2 grudnia 2020, 13:00

autor: AlexB

Studio Ghibli romansuje z animacją 3D - jest zwiastun Earwig and the Witch

W sieci pojawił się zwiastun filmu Earwig and the Witch – pierwszej w pełni komputerowej animacji 3D od japońskiego studia Ghibli. Produkcja zadebiutuje w japońskiej telewizji 30 grudnia, a w 2021 roku pojawi się w kinach w Stanach Zjednoczonych.

Choć tworzone za pomocą komputerów filmy animowane 3D stały się już standardem na Zachodzie, w japońskim anime wciąż króluje tradycyjny styl rysunkowy. Weźmy na przykład studio Ghibli. Wytwórnia, która dała nam chociażby Grobowiec świetlików, Księżniczkę Mononoke, Spirited Away: W krainie bogów czy Ruchomy zamek Hauru, przez przeszło 35 lat swojego istnienia nie stworzyła żadnej w pełni trójwymiarowej animacji. To się jednak zmieniło. Oto zwiastun Earwig and the Witch, pierwszej produkcji studia Ghibli stworzonej w całości na komputerze (via Engadget).

Reżyserem Earwig and the Witch jest Goro Miyazaki, syn Hayao Miyazakiego, czyli twórcy między innymi Spirited Away: W krainie bogów czy Mojego sąsiada Totoro. Nadchodząca produkcja, oparta na powieści brytyjskiej pisarki Diany Wynne Jones, przedstawi historię Ayi – dziesięcioletniej sieroty mieszkającej w Anglii w latach 90. ubiegłego wieku. Pewnego dnia zostaje ona zabrana z domu dziecka przez dziwną parę. Dowiaduje się od niej, że jest córką czarownicy. W ten sposób przed dziewczynką otwiera się świat pełen niezwykłych rzeczy.

Początkowo Earwig and the Witch miało oficjalnie zadebiutować w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes, który jednak został anulowany z powodu epidemii koronawirusa. Ostatecznie tytuł widzowie w Japonii będą mogli po raz pierwszy obejrzeć 30 grudnia w telewizji NHK, z kolei w Stanach Zjednoczonych zadebiutuje on na początku 2021 roku (nie wiadomo, kiedy pojawi się w naszym kraju). Pytanie tylko, z jakim odbiorem ze strony widzów się on spotka? Sądząc bowiem po ocenach i komentarzach pod zwiastunem w serwisie YouTube, jak na razie spora część fanów produkcji studia Ghibli jest mocno rozczarowana tym, jak dzieło Goro Miyazakiego prezentuje się w akcji.

  1. Oficjalna strona studia Ghibli