Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 września 2021, 13:36

autor: GRG

Streamerka Viya wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku

Chińska streamerka trafiła na prestiżową listę magazynu TIME. Towarzyszą jej szefowie Apple i Nvidii, a także Elon Musk oraz Joe Biden.

Popularna chińska streamerka Viya (Huang Wei) trafiła na prestiżową listę magazynu TIME – 100. najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku – obok tak znanych osobistości, jak Joe Biden (obecny prezydent USA), Xi Jinping (przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej), Donald Trump (były prezydent USA), Tim Cook (CEO Apple) i Jensen Huang (CEO Nvidia).

Kim jest Viya? To zupełnie nowy rodzaj streamerki, wymykający się jednoznacznym klasyfikacjom. Nie wygłupia się przed kamerą i nie gra w gry. Na Twitchu pasowałaby najbardziej do kategorii „Just chatting”, czyli rozmów. Viya to jakby chińska wersja Marthy Stewart. Influencerka, celebrytka, filantropka, a przede wszystkim bizneswoman. Ma ponad 40 milionów widzów miesięcznie, choć nie znajdziecie jej streamującej na YouTubie, Twitchu czy Facebooku – miejscem jej działalności jest chińska platforma Taobao.

Viya udziela tam porad, rozmawia z widzami, promuje kosmetyki, żywność, a nawet... potrafi sprzedać start małej rakiety za 5,5 miliona dolarów. Dobrze przeczytaliście – ktoś kupił możliwość pomalowania kadłuba rakiety i wzięcia udziału w jej starcie za równowartość ponad 22 milionów złotych... Takie sumy mogą wprawiać w osłupienie. Podczas Dnia Singla, popularnego nieoficjalnego chińskiego święta obchodzonego 11 listopada, streamerka sprzedała towary o wartości 27 milionów dolarów. W samym 2019 roku Viya handlowała na swoich livestreamach produktami o łącznej wartości 6 mld dolarów, co odpowiada rocznym obrotom sieci Carrefour w Chinach.

Jednak najważniejszą aktywnością, która wpłynęła na jej uwzględnienie w prestiżowym rankingu magazynu TIME, jest działalność charytatywna. W 2020 roku Viya zebrała podczas transmisji online 32 miliony dolarów dla miasta Wuhan. Podobnie w 2021 roku, gdy zgromadziła 300 tys. dolarów dla ofiar powodzi oraz przeznaczyła zdobyte online donacje na budowę osiemnastu szkół w obszarach wiejskich. To tylko niektóre z jej dokonań. W 2020 roku została odznaczona medalem państwowym za walkę z ubóstwem w Chinach.

Streaming bardzo się zmienił. Kilka lat temu nikt nie pomyślałby, że ludzie prowadzący transmisje online będą mieć tak duży wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, a tym bardziej, że znajdą się w jednym zestawieniu z liderami światowymi. Codzienność stanowiły wyścigi na pranki, gameplaye czy unboxingi. Wielu streamerów nie potrafi wyjść poza te ramy.

Viya wyznacza nowy trend wśród streamerów i osobistości internetowych, pokazując, że można dobrze spożytkować swoją popularność i inspirować innych. Miejmy nadzieję, żę więcej osób pójdzie w tym kierunku.