Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 maja 2020, 14:39

autor: Aquma

Steam - Valve testuje ocenzurowaną, chińską wersję

Firma Valve Software pracuje nad chińską wersją Steama – program został zapowiedziany w 2018 roku i niedawno otrzymał wersję alfa. Aplikacja pod paroma względami różni się od wariantu znanego z innych regionów świata.

Steam - Valve testuje ocenzurowaną, chińską wersję - ilustracja #1
Valve pracuje nad chińską wersją Steama.

W SKRÓCIE:

  1. chińska wersja Steam wyświetla po uruchomieniu ostrzeżenie informujące m.in. o skutkach nadmiernego grania;
  2. aplikacja blokuje uruchamianie gier w określonych godzinach;
  3. ocenzurowano listę znajomych – nie ma na niej awatarów i wyświetlane są jedynie identyfikatory, chyba że profil zostanie zaakceptowany przez władze.

Portal Win.gg donosi, że firma Valve Software rozpoczęła testowanie wydania alfa zapowiedzianej w 2018 roku chińskiej wersji klienta Steama. Program różni się pod paroma względami od tego, który jest zainstalowany na komputerze przeciętnego Europejczyka czy Amerykanina. Kluczowe modyfikacje dotyczą trzech obszarów.

Ostrzeżenie przy włączaniu

Pierwszą zmianę widać już na samym początku – kiedy tylko zdecydujemy się na uruchomienie aplikacji. Klient wyświetla wówczas ostrzeżenie, które informuje gracza o szkodliwym wpływie nadmiernego grania na zdrowie. W komunikacie zawarta jest także informacja na temat problemów związanych z oszustami w grach oraz piractwem.

Steam - Valve testuje ocenzurowaną, chińską wersję - ilustracja #2
Komunikat wyświetlany po uruchomieniu chińskiego Steama.

Zakaz grania w określonych godzinach

Kolejną dużą różnicą jest wprowadzenie obostrzeń dotyczących godzin, w jakich możemy grać – zgodnie z zasadami upublicznionymi w listopadzie zeszłego roku, w Chinach osoby poniżej określonego wieku nie mogą grać w nocy lub wczesnym rankiem. Redaktorzy Win.gg próbowali uruchomić Counter-Strike: Global Offensive o godzinie 5:00 czasu chińskiego i Steam im to uniemożliwił. Podobnie było w przypadku Dota 2.

Steam - Valve testuje ocenzurowaną, chińską wersję - ilustracja #3
Komunikat o zakazie grania w nocy.

Co ciekawe, program nie rozpoznaje strefy czasowej – zawsze kieruje się chińskim zegarem (nie da się wykluczyć, że programiści wychodzą z założenia, że będą go instalowali jedynie użytkownicy w Państwie Środka). Eksperyment win.gg sugeruje też, że obecna wersja chińskiego Steama nie podejmuje żadnej próby określenia wieku gracza – program sprawdza jedynie, która jest godzina i umożliwia lub blokuje uruchomienie gry.

Wygląda też na to, że wsparcie dla tej funkcji będzie wymagało współpracy z poszczególnymi deweloperami – choć działa ona w przypadku wymienionych powyżej gier, które zostały już wydane na chińskim rynku przez firmę Perfect World – to omawiany klient Steam na razie nie blokuje w żaden sposób wielu innych gier.

Cenzura na liście znajomych

Ostatnia zmiana dotyczy listy znajomych – chińska wersja Steama początkowo wyświetla na niej jedynie identyfikatory (nie ksywy) użytkowników oraz bazową ikonę pytajnika zamiast awatara. Pełne profile mają być pokazywane dopiero po zaakceptowaniu przez stosowny organ chińskich władz. Zapewne ma to na celu uniknięcie sytuacji, w których obrazki lub nicki będą wykorzystywane do szerzenia zakazanych treści (np. protestów w Hongkongu lub walki o niepodległość Tybetu).

Steam - Valve testuje ocenzurowaną, chińską wersję - ilustracja #4
Lista przyjaciół.
  1. Steam – strona oficjalna
  2. Drama z Blizzardem, czyli jak chińska cenzura wpływa na popkulturę