Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 grudnia 2018, 10:29

autor: Czarny Wilk

Sitcom Przyjaciele nie opuści Netfliksa w najbliższym czasie

Netflix zdementował krążące od kilku dni informacje, jakoby z oferty usługi wraz z końcem roku miał zniknąć serial Friends - kultowy sitcom o grupce przyjaciół żyjących w Nowym Jorku.

Fani klasycznych sitcomów przeżywali ostatnimi czasy chwile grozy, gdy okazało się, że wraz z początkiem 2019 roku Netflix utraci prawa do posiadania w swojej ofercie kultowych Przyjaciół. Na szczęście wygląda na to, że panika okazała się przedwczesna – gigant VoD poinformował, że w najbliższym czasie Friends nie znikną z jego oferty.

Sytuacja opanowana – sarkazm Chandlera nie opuści nas na nowy rok. - Sitcom Przyjaciele nie opuści Netfliksa w najbliższym czasie - wiadomość - 2018-12-05
Sytuacja opanowana – sarkazm Chandlera nie opuści nas na nowy rok.

O całej sprawie zrobiło się głośno kilka dni temu, gdy zauważono, że na karcie Przyjaciół w serwisie Netflix znajduje się informacja, że pozycja ta dostępna jest tylko do 1 stycznia 2019 roku. Wywołało to sporo spekulacji odnośnie tego, dlaczego platforma miałaby zrezygnować z dystrybucji jednej z najbardziej kultowych produkcji telewizyjnych naszych czasów. Często pojawiająca się teoria sugerowała, jakoby winnym całego zamieszania było posiadające prawa do Friendsów AT&T, zamierzające w przyszłym roku wystartować z konkurencyjną platformą VoD nazwaną WarnerMedia. Aby zwiększyć jej atrakcyjność, korporacja miałaby rezygnować z dalszego udostępniania innym serwisom swoich filmów i seriali, umożliwiając oglądanie ich wyłącznie „u siebie”.

Na szczęście okazało się, że choć AT&T faktycznie przygotowuje własną usługe VoD, to nie wpłynie ona na dostępność Przyjaciół w innych serwisach. Potwierdził to zarówno Netflix na swoim oficjalnym koncie w serwisie Twitter, jak i prezes AT&T Randall Stephenson. Jak donosi serwis Deadline, Netflix i tak musiał słono zapłacić za przedłużenie licencji na Friends na kolejny rok – aż 100 milionów dolarów.

Był to jednak ruch, który prawdopodobnie szybko się zwróci, gdyż mimo wielu lat na karku emitowany od 1994 do 2004 roku sitcom wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych komedii na całym świecie, a bohaterowie grani przez Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisę Kudrow, Matta LeBlanca, Matthew Perry’ego i Davida Schwimmera są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych postaci popkultury. W Polsce serial emitowany był na stacjach Canal+, TVN, TVN 7, Comedy Central Polska, a od 1 stycznia 2018 roku dostępny jest on w lokalnej ofercie Netfliksa.

  1. Netflix