filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 21 listopada 2021, 17:00

autor: Patryk Kubiak

„Ściśle tajny” projekt Scarlett Johansson i Disneya, czyli po konflikcie nie ma śladu

Spory o wielkie pieniądze mają to do siebie, że lubią ciągnąć się latami. Chyba że obie strony na tym stracą. Z tego założenia najwidoczniej wyszli Scarlett Johansson i Disney. Skończyli się kłócić i znów pracują razem.

Po tym, jak Scarlett Johansson i Disney popadli w konflikt, wydawało się, że może to być koniec wzajemnej współpracy artystki z wytwórnią. Nic z podobnych rzeczy się nie wydarzyło – obie strony doszły do porozumienia po dwóch miesiącach obrzucania się wzajemnie błotem w sieci, a teraz, jak ujawniła Johansson w rozmowie z The Hollywood Reporter, pracują wspólnie nad kolejnym, „ściśle tajnym” projektem Marvel Cinematic Universe, który nie ma nic wspólnego z Czarną Wdową. Gwiazda w rozmowie z dziennikarzami wypowiedziała się o całej sytuacji tymi słowy:

Czuję się generalnie bardzo szczęśliwa, że nikt nie będzie musiał przechodzić przez to, przez co ja przeszłam, i że wywarło to, jak sądzę, pozytywny wpływ na branżę oraz – mam nadzieję – sytuację artystów i pracowników kreatywnych. To ważny czas, w którym następuje wielka zmiana, a jak powiedziała mi moja córka, nie można zrobić omletu bez rozbicia kilku jajek.

Johansson wyraziła również przekonanie, że jej postawa pozwoli aktorom i twórcom na walkę o swoje prawa w dobie coraz częstszych konfliktów interesów pomiędzy wytwórniami a platformami streamingowymi. Przypomnijmy, że sprawa Johansson kontra Disney dotyczyła umowy, jaką producenci zawarli z aktorką. Wedle ich zapisów odtwórczyni postaci Natashy Romanoff miała mieć zagwarantowane wynagrodzenie zależne od tego, jak wypadnie – i tutaj istotna kwestia – wyłącznie kinowa premiera Czarnej Wdowy.

Film zanotował średnie otwarcie, zarabiając kolejno 80 mln dolarów w Stanach Zjednoczonych i niemal drugie tyle poza ich granicami (co i tak było najlepszym wynikiem w branży od wybuchu pandemii koronawirusa). W kolejnych tygodniach Czarna Wdowa zaliczyła jednak wyraźny spadek wyników, związany – prawdopodobnie – z obecnością w ekskluzywnej ofercie premier serwisu streamingowego Disney+. W drugim tygodniu od kinowego debiutu dochody z produkcji spadły aż o 67 proc. i była to największa tego rodzaju obniżka lotów w historii MCU.

Ostatecznie wszystko udało się załatwić polubownie, choć warunki ugody nie zostały podane do publicznej wiadomości. Teraz wszystko wskazuje na to, że Johansson jest zaangażowana w nowego projektu dla Marvela, niezwiązanego z przygodami Natashy Romanoff, którego aktorka ma być producentką (i nie wiadomo, czy będzie pełnić w nim jeszcze jakąś rolę). Czarna Wdowa natomiast dostępna jest w Disney+.