Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 2 marca 2022, 13:30

autor: Ignacy Kruk

Spider-Man: NWH przyciągnął tłumy do kin i za to powinien dostać Oscara - twierdzi Samuel L. Jackson

Samuel L. Jackson uważa, że wśród oscarowych kategorii powinno znaleźć się miejsce dla popularnych produkcji, które przyciągają do kin najwięcej widzów. Jako przykład podaje Spider-Man: No Way Home, który jego zdaniem zasługuje na statuetkę.

Niektórzy spośród społeczności zgromadzonej wokół sztuki filmowej uważają, że produkcje o superbohaterach, które regularnie ściągają do kin tłumy widzów, nie zasługują na uznanie koneserów kina. Wielu twierdzi, że ich popularność nie uzasadnia dodania osobnej kategorii podczas uroczystości rozdania Oscarów. Niektórzy, jak chociażby Martin Scorsese, sądzą nawet, że filmy Marvela nie kwalifikują się jako pełnoprawne kino.

Zgoła inne zdanie na ten temat ma Samuel L. Jackson, który podczas wywiadu z Sunday Times stwierdził, że Oscary powinny uhonorować mainstreamowe blockbustery i dodać kategorię dla najpopularniejszych produkcji filmowych. Aktor dodał również, że Spider-Man: No Way Home zasługuje na takie uznanie, biorąc pod uwagę ogromną liczbę ludzi, jaką zgromadził w kinach na całym świecie.

Powinien istnieć Oscar za najpopularniejszy film, ponieważ o to właśnie chodzi w tym biznesie. Spider-Man: No Way Home zarobił 1.8 miliarda dolarów, czy powinni dać mu za to Oscara? Oczywiście, że tak! Ta produkcja zrobiła to, co filmy zawsze robiły – zgromadziła ludzi na wielkiej, ciemnej sali.

Jackson wypowiedział się również na temat opinii twórców pokroju Martina Scorsese, mówiąc, że jest zmęczony elitaryzmem i niezależnie od ich tematyki, wszystkie filmy powinny zostać zauważone.

Wszystkie filmy się liczą. Niektórzy idą do kina, żeby poczuć głębokie wzruszenie, inni wolą superbohaterów. Jeżeli ktoś ma mniej ludzi na sali, znaczy to tylko, że jego widownia nie jest tak szeroka. Są ludzie, którzy odnieśli sukces, ale nikt nie pamięta nawet jednej kwestii, którą wypowiedzieli. Ja z kolei jestem gościem, który mówi rzeczy drukowane na koszulkach.

Akademia Filmowa rozważała dodanie kategorii dla najbardziej popularnych filmów w 2019 roku, lecz ta propozycja spotkała się ze sprzeciwem ze strony niektórych krytyków i innych członków Akademii. Warto jednak wspomnieć, że w tym roku publiczność będzie mogła (do 3 marca) zagłosować na ulubioną tegoroczną produkcję na Twitterze pod hashtagiem #OscarsFanFavorite. Pozycja z najwyższą liczbą głosów będzie ogłoszona podczas ceremonii rozdania Oscarów. Nie jest to jednak odpowiednik osobnej kategorii o którą postuluje Samuel L. Jackson.

Uważacie, że Spider-Man No Way Home powinien dostać Oscara?

Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród Akademii Filmowej odbędzie się 28 marca.