Rośnie zapotrzebowanie na pamięć DDR5 i HBM; to sprawka AI
Sztuczna inteligencja do swojego istnienia i nauki wykorzystuje specjalne akceleratory, a każdy z nich to niemal setka gigabajtów pamięci. Nie dziwi więc wzrost zainteresowania producentami układów pamięci, takimi jak SK Hynix.

Jeden z głównych producentów kości pamięci, firma SK Hynix, raportuje zwiększenie zapotrzebowania na swoje produkty. Akcje firmy zanotowały wzrost o 50%. Popyt na pamięć rośnie i to głównie dzięki AI. Przetwarzanie informacji i uczenie się sztucznej inteligencji wymaga dużych ilości szybkiej pamięci HBM (High Bandwidth Memory).
Coraz więcej pamięci
Takie informacje opublikował serwis WCCF Tech, których źródłem jest BiznesKorea. Akcje SK Hynix są warte obecnie 113,5 tys. wonów południowokoreańskich (352,6 zł) za szt. Jeszcze w marcu tego roku jedna akcja była warta ok. 75 tys. wonów (232,9 zł).

Najpopularniejszymi obecnie akceleratorami w branży obliczeń AI są układy Nvidii – A100, H100 GH200. Te wszystkie urządzenia posiadają z reguły spore ilości pamięci VRAM, liczone w dziesiątkach gigabajtów. Centra danych zajmujące się sztuczną inteligencją potrzebują nawet tysięcy takich akceleratorów. Z drugiej strony karty graficzne także potrzebują coraz więcej pamięci – 8 GB VRAM staje się już absolutnym minimum, a najlepiej, aby układ miał 16 GB lub więcej. Co prawda dzieje problem niewystarczającej ilości pamięci występuje główniew przypadku portów gier z PlayStation 5, ale fakt jest faktem.
Nie dziwi więc rosnące zainteresowanie producentami kości pamięci. SK Hynix prawdopodobnie otrzymał zapytanie od firmy Nvidia dotyczące najnowszych pamięci HBM3E. Jeśli te firmy zawrą ze sobą umowę, obie skorzystają na boomie AI. Potrzeby rozwojowe centrów sztucznej inteligencji w pewnym sensie ratują rynek komputerowy, który znacznie osłabł w kategoriach gamingowych, głównie przez wysokie ceny podzespołów. Czy to dobrze, czy jednak obawiacie się kolejnych braków półprzewodników do urządzeń dla graczy? Napiszcie w komentarzach.
Może Cię zainteresować:
- Starsza karta graficzna przerobiona na 44 GB pamięci VRAM: prawdziwy test możliwości!
- Oto RTX 3070 ze zmienną ilością VRAM - jednym palcem ustawisz 16 GB
Część odnośników na tej stronie to linki afiliacyjne. Klikając w nie zostaniesz przeniesiony do serwisu partnera, a my możemy otrzymać prowizję od dokonanych przez Ciebie zakupów. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!
Komentarze czytelników
zanonimizowany1369474 Konsul
Ja bym chciał konsumenckie karty z hbm