Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 11 grudnia 2020, 17:23

autor: Karol Laska

Reżyser Diuny wściekły, że film zmierza na HBO Max

Dennis Villeneuve, reżyser Diuny i Blade Runner 2049, nie jest zadowolony z decyzji o przeniesieniu premier filmowych Warner Bros. na HBO Max. Twórca wini za wszystko koncern telekomunikacyjny AT&T.

Branża filmowa jest oburzona decyzją o równoległej premierze kinowej i streamingowej wszystkich największych hitów 2021 roku należących do Warner Bros. Parę dni temu swoją złość i obiekcje wyraził Christopher Nolan (Tenet, Incepcja), a teraz głos zabrał kolejny szanowany hollywoodzki reżyser, Denis Villeneuve (Blade Runner 2049, Sicario), który nie może przeboleć faktu, że jego Diuna wyląduje od razu na HBO Max i że wysoko postawione koncerny kierują się jedynie żądzą pieniądza. Winnych szuka jednak o wiele dalej, a zamiast Warner Bros. oskarża AT&T, czyli przedsiębiorstwo komunikacyjne posiadające Warner Media w swojej strefie wpływów. Reżyser użył następujących słów w wywiadzie dla serwisu Variety:

Tą decyzją AT&T porwało jedno z najbardziej szanowanych i najważniejszych studiów w historii branży filmowej. Nie ma w tym ruchu ani krzty miłości do kina, ani krzty miłości do widzów. Najważniejsze jest tylko przetrwanie telekomunikacyjnego mamuta zadłużonego na astronomiczną kwotę przekraczającą 150 miliardów dolarów. Diuna jest dla kin i widzów, gdy AT&T chce tylko przetrwać na Wall Street. I właśnie dlatego, że HBO Max okazało się jak do tej pory zwykłą porażką, AT&T zdecydowało się poświęcić całą własność Warner Bros. z 2021 roku w desperackiej próbie przyciągnięcia uwagi publiczności.

Villeneuve ma nadzieję, że kryzys kin zostanie zażegnany po pandemii, gdy do multipleksów powrócą widzowie. Tylko ich obecność i aktywność może wpłynąć na zmianę decyzji AT&T oraz Warner Bros.

To kolejny po Nolanie kluczowy hollywoodzki twórca, który zabiera głos w tak ważnej dla branży filmowej sprawie. W najbliższym czasie czeka nas pewnie więcej tego rodzaju oświadczeń. Miejmy nadzieję, że pobudzą one do otwartej dyskusji na temat współczesnych praktyk dystrybucyjnych.