Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 1 października 2019, 11:40

autor: AlexB

Recenzje Irlandczyka - nowa gangsterska klasyka od Martina Scorsese

Irlandczyk (ang. The Irishman), czyli najnowszy film Martina Scorsese z Robertem de Niro, Alem Pacino i Joe Pescim w rolach głównych, otrzymał pierwsze recenzje branżowe. Jak na razie absolutnie wszystkie z nich są pozytywne.

Zgodnie z zapowiedzią, w ubiegły piątek podczas otwarcia 57. Nowojorskiego Festiwalu Filmowego swoją premierę miał Irlandczyk (w oryginale The Irishman), czyli najnowsza gangsterska epopeja w reżyserii Martina Scorsese z Robertem de Niro, Alem Pacino, Joe Pescim, Rayem Romano, Harveyem Keitelem i Anną Paquin w rolach głównych. Pojawiające się po niej w sieci pojedyncze głosy sugerowały, że jest to produkcja ocierająca się o arcydzieło. I faktycznie, pierwsze oficjalne opinie dziennikarzy branżowych, które zaczęły ukazywać się w sieci, potwierdzają, że Scorsese udało się nakręcić doskonałą pozycję, z jednej strony gwarantującą rozrywkę, a z drugiej skłaniającą do refleksji na temat śmiertelności i upływającego czasu.

Irlandczyk zachwycił krytyków. Czy tak samo będzie z widzami? - Recenzje Irlandczyka - nowa gangsterska klasyka od Martina Scorsese - wiadomość - 2019-10-01
Irlandczyk zachwycił krytyków. Czy tak samo będzie z widzami?

Obecnie w bazie serwisu Rotten Tomatoes znajduje się 56 recenzji Irlandczyka i absolutnie wszystkie z nich są pozytywne (średnia ocen wynosi 9,01/10). Krytycy są pod wrażeniem, że choć nowy film Scorsese trwa aż 3 i pół godziny (to najdłuższa produkcja w karierze reżysera), to w ogóle tego nie czuć i trudno byłoby wskazać scenę, którą można by wyciąć bez szkody dla całości. Generalnie tytuł stanowi zbiór niemal wszystkich elementów, za które widzowie pokochali filmy gangsterskie autorstwa mistrza z Nowego Jorku, z błyskotliwymi dialogami, szeroką paletą emocji i doskonałymi kreacjami aktorskim na czele. Pod tym ostatnim względem bryluje przede wszystkim Joe Pesci, którego grę jeden z recenzentów określił jako „zachwycającą”. Wiele nie ustępują mu jednak ani wcielający się w tytułową postać de Niro, ani Pacino.

Wszystkie opinie bardzo dobrze podsumowuje cytat z tekstu Rubena Peralty Rigauda opublikowanego na hiszpańskim portalu Cocalecas:

Scorsese bez żadnych wątpliwości stworzył kolejną klasykę.

Wybrane recenzje Irlandczyka

 1. Vox – 4,5/5
 2. Film Threat – 9/10
 3. Splash Report – A
 4. Us Weekly – 3/4
 5. indieWire – A
 6. Entertainment Weekly – B+
 7. RogerEbert.com – 3,5/4
 8. New York Post – 4/4
 9. BBC.com – 4/5
 10. Guardian – 4/5
 11. Slashfilm – 10/10
 12. Time Out – 4/5

Oparty na powieści Słyszałem, że malujesz domy... autorstwa Charlesa Brandta Irlandczyk opowiada prawdziwą historię Franka Sheerana, weterana II wojny światowej i niebezpiecznego oszusta oraz zbira do wynajęcia. Najprawdopodobniej był on zamieszany w śmierć Jimmy'ego Hoffy – legendarnego przywódcy związków zawodowych, silnie powiązanego ze światem przestępczym. Film został wyprodukowany przez platformę Netflix i pojawi się na niej 27 listopada. Tytuł będzie również wyświetlany w wybranych kinach.

 1. Oficjalna strona platformy Netflix