Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 1 lutego 2019, 10:43

autor: Czarny Wilk

Recenzje Ality: Battle Angel - efektowny spektakl i nieciekawa fabuła

Wyreżyserowana przez Roberta Rodrigueza adaptacja mangi o pozbawionej pamięci kobiecie-cyborgu, którą z nieznanych powodów interesują się niebezpieczni łowcy nagród, rozczarowała recenzentów.

Pojawiły się pierwsze recenzje Ality: Battle Angel – adaptacji kultowej cyberpunkowej mangi Yukito Kishiro. Niestety, wygląda na to, że wyprodukowana przez Jamesa Camerona oraz Jona Landau i wyreżyserowana przez Roberta Rodrigueza superprodukcja nie zadowoli fanów ambitniejszego science fiction – krytycy ocenili ją dość chłodno.

Fani pierwowzoru będą woleli jeszcze raz przeczytać mangę. - Recenzje Ality: Battle Angel - efektowny spektakl i nieciekawa fabuła - wiadomość - 2019-02-01
Fani pierwowzoru będą woleli jeszcze raz przeczytać mangę.

W chwili pisania tej wiadomości jedynie 37% z 19 recenzji opublikowanych w serwisie Rotten Tomatoes ocenia Alitę pozytywnie. Nieciekawie wygląda również sytuacja filmu w serwisie Metacritic, gdzie jej wynik Metascore na podstawie 11 artykułów wynosi tylko 50 punktów na 100 możliwych.

Zdaniem krytyków, adaptacja kompletnie porzuciła głębię charakterologiczną postaci swojego pierwowzoru oraz filozoficzne rozważania typowe dla dzieł cyberpunkowych na rzecz przeładowanych efektami specjalnymi scen akcji i scenariusza, który stara się podejmować zbyt wiele wątków naraz. Recenzent serwisu TheWrap podsumował film następująco:

Obraz jest wypchany tak wieloma wątkami i różnymi gatunkami (film sportowy, film o młodzieńczym buncie, film o łowcy nagród), że nigdy tak naprawdę nie rusza do przodu.

Niezbyt optymistycznie wypada również podsumowanie Ality, jakie przeczytamy na stronie The Guardian:

Alita: Battle Angel to film oferujący spektakl godny Imaxa i wielkie efekty. Ale przy całej swojej skali może skończyć jako rozrywka do oglądania nocą przez 13-latków. Brakuje jej dorosłych, wymagających, skomplikowanych pomysłów Ghost In the Shell.

Wygląda więc na to, że o ile osoby spragnione prostej, efektownej rozrywki będą zadowolone, tak jeśli ktoś liczył na jakąkolwiek bardziej ambitną treść, wyjdzie z kina srodze rozczarowany. Sami będziemy mogli zweryfikować opinie krytyków już niedługo - Alita: Battle Angel w polskich kinach zadebiutuje 14 lutego 2019 roku.

  1. Oficjalna strona filmu