filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 6 lutego 2020, 15:48

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Ptaki Nocy zbierają świetne recenzje

W sieci pojawiło się sporo recenzji Ptaków Nocy – kolejnego filmu opartego na komiksach DC, który skupia się na postaci Harley Quinn. Większość krytyków ocenia to widowisko pozytywnie.

Ptaki Nocy zostały dobrze odebrane przez krytyków. - Ptaki Nocy zbierają świetne recenzje - wiadomość - 2020-02-06
Ptaki Nocy zostały dobrze odebrane przez krytyków.

W SKRÓCIE:

 1. Film Ptaki Nocy jest dobrze oceniany przez krytyków;
 2. Rotten Tomatoes: 91%;
 3. Metacritic: 60%.

W sieci pojawiły się recenzje Ptaków Nocy – najnowszego filmu opartego na komiksach DC i będącego częścią tzw. DCEU (DC Extended Universe). Większość ekspertów ocenia obraz dobrze. W serwisie Rotten Tomatoes pozytywne jest 86 z 95 ocen (91%). Na portalu Metacritic dzieło zostało ocenione gorzej i może się pochwalić średnią recenzji na poziomie 60% (w tym przypadku agregat obejmuje noty trzydziestu krytyków).

Pośród atutów produkcji pojawiają się m.in. reżyseria (odpowiada za nią Cathy Yan), solidny scenariusz z feministycznymi podtekstami (napisany przez Christinę Hodson), a także rola Harley Quinn w wykonaniu Margot Robbie (wcieliła się w tę postać także w Legionie Samobójców). Pozytywnie oceniane są również inne postacie, takie jak Łowczyni (Elizabeth Windstead) czy antagonista Czarna Maska (Ewan McGregor).

Pośród wad produkcji wymienia się m.in. problemy z ekspozycją i niespójnym tonem całej opowieści. Niektórzy eksperci narzekają też na kiepskiej jakości humor.

Ptaki Nocy – recenzje

 1. Polygon – 85/100
 2. Entertainment – B+
 3. The Wrap – 83/100
 4. IGN – 8/10
 5. Arizona Republic – 4/5
 6. We Got This Covered – 4/5
 7. GamesRadar+ – 4/5
 8. Time Out – 4/5
 9. Chicago Tribune – 75/100
 10. New York Post – 3/4
 11. Observer – 3/4
 12. Film – 7,5/10
 13. USA Today – 3/4
 14. Lost Angeles Times – 70/100
 15. IndieWire – B-
 16. Vox – 3/5
 17. The Telegraph – 3/5
 18. Variety – 60/100
 19. Empire – 3/5
 20. The Guardian – 3/5
 21. Screen Crush – 6/10
 22. Time – 50/100
 23. Vulture – 50/100
 24. Screen Daily – 50/100
 25. The Hollywood Reporter – 50/100
 26. The Playlist – C
 27. BBC – 2/5
 28. The Irish Times – 2/5
 29. San Francisco Chronicle – 0/100

Ptaki Nocy – wybrane opinie

Ptaki Nocy to niechlujny, zabawny, rozgrzewający serce, inspirujący sposób na dobre spędzenie czasu – Susana Polo, Polygon.

Czy pop-feministyczny przekaz filmu musi być równie konsekwentnie, kreskówkowo brutalny, jak tego? Prawie na pewno nie. Ale w świecie, który oszalał, katharsis pokręconego siostrzeństwa Ptaków nie wygląda na pandemonium tylko dla zasady; to w gruncie rzeczy jest naprawdę cholernie słodkie – Leah Greenblat, Entertainment.

Poszczególne elementy filmu współgrają ze sobą we wspaniałym koncercie, by utrzymać tempo i impet, równocześnie będąc ugruntowanymi w stylizowanej wersji ludzkiej empatii. Od przebojowego montażu Jaya Cassidy'ego i Evana Schiffa po świadomą, wspaniałą partyturę Daniela Pembertona - obsada sprawia, że liczy się każda chwila – Alonso Duralde, The Wrap.

Ptaki Nocy dowodzą, że to już nie jest świat mężczyzn. Należy do Harley Quinn - i gdybyśmy tylko mieli tyle szczęścia – Matt Donato, We Got This Covered.

To jednak frustrujące widzieć film tak spójny i zabawny w prezentowaniu akcji i tak słaby w zakresie ekspozycji. Rezultatem jest thriller o zemście z kobietami w rolach głównych, wypełniony zabawnymi momentami trzaskającego wigoru, które są splecione przez słabą ekspozycję i dialogi – Vox, Alex Abad-Santos.

Jeśli Legion Samobójców sprawiał wrażenie, jakby Warner Bros. starało się odtworzyć dziwaczną, zabawną formułę Strażników Galaktyki, to Ptaki Nocy stanowią próbę stworzenia Deadpoola w wersji DC – Matt Singer, Screen Crush.

Jeśli oglądając Deadpoola wewnętrznie krzyczałeś na Ryana Reynoldsa, by się zamknął, to nieugięta, błazeńska narracja Harley Quinn w wykonaniu Margot Robbie prawdopodobnie sprawi, że zaczniesz bełkotać i pędzić w kierunku wyjścia awaryjnego po, och, jakichś 23 sekundach -Tara Brady, The Irish Times.

Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) jest więcej niż straszne. To nie powinno istnieć. Pieniądze nigdy nie powinny były być na to zebrane. Scenariusz nigdy nie powinien był być zrealizowany. Margot Robbie nie powinna była tego produkować. Na pewno nie powinna była w tym występować. To po prostu straszna rzecz do katowania widzów, którzy przecież nikogo nie skrzywdzili i po prostu mieli nadzieję na miłe spędzenie czasu – Mick LaSalle, San Francisco Chronicle.

 1. Warner Bros. – strona oficjalna