Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 lipca 2016, 13:59

Przyzwoite wyniki finansowe Nintendo

Firma Nintendo udostępniła raport finansowy podsumowujący miniony rok rozliczeniowy. Korporacja zanotowała przyzwoity zysk, co było w dużej mierze zasługą dobrej sprzedaży gier. Konsole poradziły sobie gorzej.

Kolejną firmą, która opublikowała sprawozdanie finansowe okazało się Nintendo. Objęło ono zakończony rok rozliczeniowy, czyli okres of 1 kwietnia 2015 roku do 31 marca 2016 r. W ciągu tych dwunastu miesięcy wypracowano 290 milionów dolarów zysku, a przychody wyniosły 4,464 miliardy dolarów.

Pod względem finansowym Nintendo radzi sobie całkiem nieźle. - Przyzwoite wyniki finansowe Nintendo - wiadomość - 2016-07-30
Pod względem finansowym Nintendo radzi sobie całkiem nieźle.

Warto pamiętać, że raport objął okres przed premierą Pokemon GO, którego popularność przebija wszystkie, nawet najbardziej optymistyczne prognozy. Skala sukcesu była tak ogromna, że spowodowała wielki skok cen akcji. W rezultacie wczoraj wartość firmy wyceniana była na 39,8 miliardów dolarów i tym samym była większa niż korporacji Sony, której akcje warte są „jedynie” 38,34 mld dolarów. Następne sprawozdanie finansowe Nintendo będzie wyjątkowo ciekawą lekturą.

W raporcie za miniony rok rozliczeniowy znalazło się także sporo innych ciekawych danych. Firmie udało się w tym okresie sprzedać 6,79 mln sztuk Nintendo 3DS, podwyższając łączną sprzedaż tej platformy od dnia premiery do 59,9 mln. Z kolei Wii U w ciągu tych dwunastu miesięcy rozeszło się w 3,26 mln egzemplarzy i tym samym łączna liczba zakupionych konsol tego systemu wzrosła do 13,3 mln. Oznacza to, że 3DS jest najsłabiej sprzedającą się platformą przenośną w historii Nintendo, a Wii U najmniej popularną domową.

W zeszłym roku rozliczeniowym Nintendo sprzedało 48,52 mln gier na Nintendo 3DS i 27,36 mln na Wii U. To całkiem imponujące wyniki, które udało się osiągnąć dzięki premierom takich przebojów jak Yoshi’s Wooly World, Super Mario Maker, Splatoon, Fire Emblem Fates, czy Pokken Tournament.

Nintendo wchodzi obecnie w jeden z najważniejszych momentów w swojej karierze. Firma coraz gorzej radzi sobie na rynku konsol, ale z drugiej strony okazało się, że jej marki potrafią odnosić wielkie sukcesy na rynku mobilnym. Zapewne o przyszłości korporacji zdecydują wyniki Nintendo NX.

  1. Nintendo – oficjalna strona firmy