filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 10 czerwca 2020, 11:59

autor: Karol Laska

Przeminęło z wiatrem usunięte z HBO Max. Powodem rasistowskie stereotypy

HBO Max od 27 maja działa prężnie w całej Ameryce. Oferta platformy jest bardzo bogata, ale nieoczekiwanie zniknęła z niej klasyka Przeminęło z wiatrem. Powodem mają być przestarzałe sceny o podłożu rasistowskim.

Przeminęło z wiatrem usunięte z HBO Max. Powodem rasistowskie stereotypy - ilustracja #1
Światowa klasyka zawiera ponoć sporo krzywdzących treści.
W SKRÓCIE:
  • Przeminęło z wiatrem zostało usunięte z HBO Max;
  • powodem takiego ruchu jest nieaktualna treść filmu, która według HBO propaguje szkodliwe, rasowe stereotypy;
  • film powróci na platformę uzupełniony o odpowiednie materiały kontekstowe, pomagające w zrozumieniu historii.

Minęło 80 lat, ale trudno o stwierdzenie, że Przeminęło z wiatrem znacząco się zestarzało. Film nadal ma swoich fanów na całym świecie, pojawił się nawet w szerokiej ofercie HBO Max wraz ze startem działania platformy. Po niecałych dwóch tygodniach, ni stąd, ni zowąd, tytuł zniknął z filmoteki. Powodem mają być krzywdzące, rasistowskie stereotypy, o których więcej opowiada rzecznik prasowy HBO:

Przeminęło z wiatrem to produkt minionych czasów, przez co portretuje pewne etniczne i rasowe uprzedzenia, będące wówczas na porządku dziennym w amerykańskim społeczeństwie. Stereotypy te były krzywdzące zarówno wtedy, jak i teraz, więc uznaliśmy, że pozostawienie tego filmu w ofercie bez chociażby słowa wytłumaczenia byłoby rzeczą nieodpowiedzialną. Taki rodzaj treści mocno kłócił się z wartościami wyznawanymi przez WarnerMedia, dlatego też film powróci na HBO Max z historycznym kontekstem i odpowiednią formą potępienia przedstawionych uprzedzeń. Całość oczywiście zachowa swój oryginalny kształt, bo nie zamierzamy udawać, że tego rodzaju obrazków nigdy w dziele nie było. Jeżeli mamy sprawiedlwie wejść w przyszłość, to musimy zaakceptować i zrozumieć przeszłość.

Przeminęło z wiatrem usunięte z HBO Max. Powodem rasistowskie stereotypy - ilustracja #2
Przeminęło z wiatrem powróci z odpowiednim historycznym uzupełnieniem.

Przeminęło z wiatrem to monumentalny (bo czterogodzinny) melodramat z 1939 roku osadzony w czasach wojny secesyjnej. Opowiada o burzliwych losach Scarlett O’Hary, młodej damy wykorzystującej mężczyzn, która z czasem musi zmierzyć się z dorosłością i konfliktem na tle rasowym. Dzieło otrzymało w 1940 roku imponującą liczbę 10 Oscarów – w tym dwa specjalne, doceniające rewolucję techniczną w postaci pionierskiego użycia koloru.

Swoje parę groszy do sytuacji dorzucił znany reżyser John Ridley odpowiedzialny za antyrasistowski film Zniewolony. 12 years a Slave:

To dzieło gloryfikuje przedwojenne Południe. To dzieło, które pomimo tego, że nie ignoruje zjawiska niewolnictwa, skupia się jedynie na uwiecznieniu najboleśniejszych stereotypów dotyczących czarnoskórych.

Cała akcja ma bezpośredni związek z aktualną sytuacją w USA, spowodowaną tragiczną śmiercią George’a Floyda. Nie tylko HBO interweniuje w tej sprawie. Popularni amerykańscy aktorzy walczą o prawa mniejszości, a branża gier wideo uczula graczy na problem rasizmu, wystosowując odpowiednie komunikaty w poszczególnych tytułach.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej