Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 października 2022, 12:43

autor: Adrian Werner

Premiera Bannerlord 1.0; warto kupić teraz, bo taniej raczej nie będzie

Na PC zadebiutowała wersja 1.0 gry Mount & Blade II: Bannerlord. Z tej okazji zorganizowano atrakcyjną przecenę. Produkcja trafiła również na konsole.

Źrodło fot. TaleWorlds Entertainment
i

Wreszcie, po ponad dwóch latach wczesnego dostępu, ukazała się wersja 1.0 Mount & Blade II: Bannerlord. Wraz z premierą pełnej wersji na PC – w serwisach Steam, Epic Games Store oraz GOG.com – gra zadebiutowała również na konsolach PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Produkcja posiada lokalizację kinową, czyli z polskimi napisami.

Twórcy świętują premierę, urządzając streamy w serwisie Twitch oraz organizując godne uwagi promocje.

 1. Oficjalna strona gry

Ceny i promocje

Na PC można obecnie kupić grę w atrakcyjnej cenie.

 1. Z okazji opuszczenia wczesnego dostępu w serwisach Steam i GOG.com zorganizowano promocję, w ramach której grę można nabyć za 167,99 zł, czyli o 20% taniej niż standardowo. Oferta pozostanie ważna do 8 listopada.
 2. Zainteresowanym grą doradzamy skorzystanie z promocji, gdyż najpewniej nieprędko pojawi się okazja, aby kupić ten tytuł tak tanio. W ubiegłym miesiącu autorzy z – jak to tłumaczą – powodów ekonomicznych, podnieśli ceny w kilku regionach, w tym w Polsce.
 3. Podobną, choć nie tak atrakcyjną promocję zorganizowano w Microsoft Store, gdzie wydania na Xboksa One i XSX można kupić 206,99 zł, podczas gdy standardowa cena wynosi 229,99 zł.
 4. W przypadku konsol firmy Sony nie przewidziano takiej promocji. Mount & Blade II: Bannerlord zadebiutowało na PS4 i PS5 w cenie 219 zł.

Odbiór gry

Edycja Early Access została przyjęta ciepło – na Steamie ma 87% pozytywnych ocen, co serwis kategoryzuje jako „bardzo pozytywny” odbiór gry. Licząc tylko oceny wystawione w ostatnich trzydziestu dniach, 86% z nich chwali ten tytuł.

Dobre opinie zbierają również wersje konsolowe, które mają działać płynnie nawet na starych konsolach.

Niektórzy weterani są zawiedzeni, że wersja 1.0.0.0 nie oferuje zbyt wielu nowości w porównaniu z poprzednim wydaniem (twórcy głównie skoncentrowali się na ulepszeniu warstwy technicznej), ale ogólnie społeczność jest mocno podekscytowana premierą.

Mody

Seria Mount & Blade może pochwalić się bardzo aktywną społecznością moderską i Bannerlord nie jest tu wyjątkiem. Produkcja doczekała się wielu godnych uwagi modyfikacji i fani najpewniej będą wzbogacali ją o nowe elementy przez następną dekadę. Pomoże w tym niedawne dodanie wsparcia dla Steam Workshop, które ułatwia zabawę z takimi kreacjami.

10 godnych polecenia modyfikacji do Bannerlord na start

Jeśli chcecie rozpocząć zabawę z modami do Mount & Blade II: Bannerlord, to na dobry początek polecamy sprawdzenie następujących projektów:

 1. More Arenas – wprowadza do gry dziesięć nowych aren.
 2. cRPG – mocno rozbudowuje mechanizmy RPG w grze.
 3. RTS Camera – rozszerza opcje sterowania kamerą w trakcie bitew, upodabniając grę do RTS-ów. Projekt warto połączyć z Command System, dodającym nowe rozkazy dla armii podczas potyczek, aby uzyskać w pełni strategiczne starcia.
 4. Realm of Thronesprzenosi akcję ze świata Calradia do Westeros i Essos, czyli krain z powieściowego cyklu Pieśń lodu i ognia oraz serialu Gra o tron.
 5. Trial of The Seven Kingdomsdrugi wielki mod bazujący na Grze o tron. Od poprzedniego różni się realiami – akcja toczy się zaraz po zakończeniu tzw. Rebelii Roberta, podczas gdy Realm of Thrones osadzone jest w czasach znanych z serialu.
 6. Vikings Storm – przenosi nas do czasów do średniowiecza, na Wyspy Brytyjskie w trakcie inwazji wikingów.
 7. Europe Campaign Map – zastępuje mapę Calradii świetnie zrealizowaną Europą.
 8. Improved Garrisons – gruntownie ulepsza garnizony w grze oraz rozbudowuje związane z nimi mechanizmy.
 9. Bandit Militias – wprowadza do gry grupy bandytów. Gra losowo wybiera miejsce ich pojawiania się, skład, siłę oraz bohatera przewodzącego grupie, a następnie pozwala jego sztucznej inteligencji decydować o tym, gdzie się udadzą i co zrobią.
 10. Intrigues – wzbogaca rozgrywkę o możliwość przeprowadzania przez niego tytułowych intryg. Możemy m.in. zlecać zabójstwa, porywać postacie, rozsiewać kłamliwe plotki mające podkopać reputację rywala, okaleczać konkurentów oraz wzniecać niepokoje społeczne.
E3 2021