Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 19 kwietnia 2021, 15:45

autor: Miłosz Piotrowski

Predator - reboot zagrożony, Disney został pozwany

Mimo upływu lat Predator wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ostatni film z tego uniwersum powstał w 2018 r., a Disney planuje już kolejny. Plany te pokrzyżować mogą twórcy oryginalnego scenariusza, którzy postanowili pozwać wytwórnię.

Jakiś czas temu głośno było o przejęciu 20th Century Fox przez Disneya za ogromną kwotę. Dzięki temu zabiegowi medialny gigant uzyskał prawa do wielu popularnych produkcji (m.in. Avatar, Deadpool, czy X-Men), jak się jednak okazało, studio może utracić część z nich. Wszystko przez przepis, który przy spełnieniu odpowiednich warunków, pozwala na powrót praw autorskich do twórców po upływie 35 lat.

Sytuację tę postanowili wykorzystać autorzy scenariusza do oryginalnego Predatora z 1987 r. Jim i John Thomasowie. Złożyli oni pozew przeciwko Disneyowi. Według nich korporacja nie może dłużej korzystać z praw do filmu, ponieważ okres, w którym miała do tego prawo skończył się 17 kwietnia 2021 r.

Bracia Thomas złożyli pismo w tej sprawie już w 2016 r. i jak twierdzą nie otrzymali sprzeciwu aż do stycznia 2020 r. Disney za pośrednictwem swoich adwokatów odpiera zarzuty scenarzystów i twierdzi, że ich żądanie było przedwczesne. Prawnicy korporacji dodają także, że scenariusz z 1986 r., na podstawie, którego powstał Predator, pozwalał jedynie na publikacje książek. Bracia odwołali się od pisma prawnika Disneya i przedstawili dokumenty, które mają poprzeć ich wersję wydarzeń. Jednak dopiero sąd rozstrzygnie, kto ma rację.

Po kilku godzinach od złożenia wniosku do sądu przez braci, Disney wystosował swój własny pozew.

Chociaż federalne ustawowe prawo autorskie przyznaje niektórym koncesjodawcom, takim jak pozwani [bracia Thomas – dop. red.], prawa do wygaszenia praw autorskich, prawa te mogą być wykonywane wyłącznie zgodnie z wymogami ustawy, w tym z przepisami określającymi, kiedy można doręczyć wypowiedzenie i kiedy wypowiedzenie praw staję się skuteczne. Wnioski pozwanych nie spełniają tych ustawowych wymogów i są nieważne z mocy prawa. – czytamy w piśmie Disneya.

Reżyserem planowanego rebootu Predatora ma być Dan Trachtenberg, odpowiedzialny wcześniej za Cloverfield Lane 10. Jednak to, czy projekt ten zostanie zrealizowany zależy od decyzji sądu.