Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 maja 2013, 14:00

autor: Łukasz Malik

Pomóż polskim produkcjom na Steam Greenlight - Oozi: Earth Adventure

Obecność na Steamie dla niezależnych deweloperów bardzo często niezbędna do odniesienia sukcesu. Zachęcamy Was do wspomagania małych rodzimych twórców swoimi głosami.

Wprowadzenie Steam Greenlight odbiło się szerokim echem wśród graczy i deweloperów korzystających z usługi firmy Valve. Idea programu w teorii jest zbawieniem dla mniejszych twórców, którzy dotychczas nie mogli przebić się przez gęste sito ewaluacji gier prowadzonej przez Valve. Sama wiedza do kogo napisać, by umieścić swoją grę na Steamie bez pośrednictwa wydawcy nie była bardzo powszechna – zwłaszcza wśród niewielkich, niezależnych deweloperów.

Jednak początkowy zachwyt twórców oraz zapał graczy do oddawania głosów nieco opadł, a niektórzy deweloperzy zaczęli punktować niedoskonałości, jakimi obarczony jest Greenlight. W wypowiedzi dla portalu Eurogamer, Ron Gilbert – twórcą serii Monkey Island – powiedział: „Robi się z tego kampania PR-owa, która jest wywrócona do góry nogami. Musisz „sprzedać” grę społeczności, żeby zdobyć głosy, by móc sprzedawać ją na Steamie, po to żeby… móc ją tam sprzedawać naprawdę. Nie wiem dokładnie jak to można poprawić, ale czuję, że coś tu nie gra.”

„To konkurs kto ma lepszy PR, który zajął miejsce wnikliwej analizy gier. To niekoniecznie coś złego, ale to trudne, by jedno lub dwuosobowy zespół, który jest skupiony jest na tworzeniu gry, był w stanie jednocześnie napinać PR-owe mięśnie” – mówi Eurogamerowi Jools Watsham, autor gry Mutant Mudds, która odniosła sukces na platformie Nintendo 3DS, ale jej wersja na PC nie została zaakceptowana przez Valve.

Chcemy Waszymi głosami wspomóc rodzimych twórców i wykorzystać nieco lokalny patriotyzm, by mniej znane produkcje mogły dostać zielone światło i zadebiutować na Steamie.

Pomóż polskim produkcjom na Steam Greenlight - Oozi: Earth Adventure - ilustracja #1

Wraz z serwisem 1ndie World, grupą Polski GameDev oraz Suchym Kanałem Von Zay’a zachęcamy Was do wzięcia udziału w naszej akcji. Rodzimych produkcji zbiegających o głosy na Greenlighcie jest już kilka, m.in. ciekawie zapowiadający się horror DarkWood walczący również o finansowanie na Indiegogo czy turowa strategia Worlds of Magic. Jednak na pierwszy ogień prezentujemy Wam nieco starszy tytuł: Oozi: Earth Adventure, oldskulową, dwuwymiarową platformówkę, która we wrześniu 2012 zadebiutowała na Xbox LIVE Indie Games oraz na PC, sprzedawaną m.in. poprzez oficjalną stronę. Oozi został stworzony przez dwuosobowy zespół Awesome Games Studio i pomimo ciepłego przyjęcia przez graczy, do zdobycia liczby głosów niezbędnych do trafienia na Steam jest jeszcze daleka droga.

Pomóż polskim produkcjom na Steam Greenlight - Oozi: Earth Adventure - ilustracja #2

Dlaczego trafienie na Steama jest dla Was tak ważne?

Marcin Draszczuk, Awesome Games Studio: Dla indie dewelopera dostanie się na Steama to być albo nie być. Nie tylko dlatego, że brakuje widoczności w największym sklepie cyfrowym na świecie, ale też ze względu na pewne przyzwyczajenie użytkowników do budowania biblioteczki cyfrowych gier właśnie w usłudze Valve. Wiele osób nie kupuje gier spoza Steama wyłączenie z tego powodu. Sam się na tym często łapię! Jest to naprawdę poważny problem i przeszkoda w rozwoju dla deweloperów niezależnych tworzących na platformę PC. Dlatego w naszej sytuacji każda pomoc w przebiciu się przez Greenlighta jest bezcenna.

A czy to nie jest tak, że skoro Oozi nie potrafi przebić się przez Greenlighta to znaczy, że zainteresowanie tytułem jest zbyt małe, by zapewnić satysfakcjonującą Was sprzedaż gdy gra już trafi na Steama?

Greenlight nie jest rozwiązaniem idealnym - wygrywają tam wcale nie najlepsze gry, ale najbardziej popularne. Jedną z nich był ostatnio opublikowany Surgeon Simulator 2013, który wcześniej był za darmo dostępny jako gra przeglądarkowa i w ten sposób sprowadził na swoją stronę na Greenlighcie tysiące graczy. Natomiast gry niszowe mają marne szanse w tym konkursie popularności. Taką grą jest również Oozi - tytuł ten jest kierowany do graczy, którzy mają 25-35 lat i pamiętają platformówki z ich dzieciństwa takie jak na przykład Super Frog, Mario czy Rayman. W ten sposób grupa osób które przeglądają Greenlighta i którym Oozi się spodoba jest już znacznie zawężona.

Natomiast ze względu na to, że jesteśmy polskim, zaledwie dwuosobowym zespołem, sprzedaż, jakiej potrzebujemy na Steamie jest o rząd wielkości mniejsza od tej, której oczekują „duże” studia niezależne, żeby wyjść z produkcją na plus.

Ile głosów potrzebuje Wasza gra by zostać zaakceptowaną?

W tej chwili mamy na Greenlighcie jakieś 11 000 głosów, a do zatwierdzenia potrzeba nam ok. 40 000. Z jednej strony do przebycia jeszcze daleka droga, z drugiej całkiem sporą jej część już przeszliśmy.

Jakbyś miał w dwóch zdaniach napisać naszym czytelnikom dlaczego warto zainteresować się Oozim i oddać na niego głos?

Przede wszystkim dlatego, że głosując na Ooziego pomagacie w rozwoju polskiego game developmentu. Środki, jakie możemy zdobyć dzięki wejściu na Steama umożliwią nam samodzielne tworzenie kolejnych, coraz lepszych produkcji. A ci z Was, którzy pamiętają klasyczne platformówki z lat 90-tych będą mogli dzięki Ooziemu przywołać wspomnienia z dzieciństwa – a być może nawet zagrać z własnymi dzieciakami!

Pomóż polskim produkcjom na Steam Greenlight - Oozi: Earth Adventure - ilustracja #3

Każdy głos się liczy – wspomóż Ooziego!

Posiadaczom konta na Steamie oddanie głosu zajmie dosłownie kilka sekund. Wystarczy wejść na stronę Oozi: Earth Adventure na Steem Greenlight i po zalogowaniu kliknąć na TAK. Dajcie znać swoim znajomym na Steamie!

Inne polskie gry na Steam Greenlight

Wkrótce przybliżymy Wam wybrane rodzime produkcje ubiegające się o głosy użytkownikach Steama, ale wspomóc możecie je już teraz: