filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 12 kwietnia 2018, 14:55

autor: Piotr Doroń

Polsko-amerykański kryminał z Jimem Carreyem z datą premiery

Kryminał Dark Crimes z Jimem Carreyem, Zbigniewem Zamachowskim i Robertem Więckiewiczem trafi wkrótce do oficjalnej dystrybucji w USA. Obraz stworzony na kanwie historii prawdziwego zabójstwa doczekał się również zwiastuna.

Choć polsko-amerykański kryminał Dark Crimes (wcześniej znany jako True Crimes) z Jimem Carreyem, Charlotte Gainsbourg i polskimi gwiazdami zaliczył debiut jeszcze w 2016 roku na Warszawskim Festiwalu Filmowym, do teraz nie zawitał do oficjalnej dystrubucji. Sytuacja już wkrótce ulegnie jednak zmianie – po wielu perypetiach opowieść zainspirowana artykułem opublikowanym w magazynie New Yorker zostanie pokazana szerszej publice (dzięki, IndieWire).

W Dark Crimes główną rolę gra Jim Carrey. - Polsko-amerykański kryminał z Jimem Carreyem z datą premiery i zwiastunem - wiadomość - 2018-04-12
W Dark Crimes główną rolę gra Jim Carrey.

W pierwszej kolejności Dark Crimes obejrzą abonenci amerykańskiej platformy cyfrowej DirecTV. Tamtejsza premiera odbędzie się za tydzień, 19 kwietnia. Z kolei 18 maja po przyodzianym w wyjątkowo mroczny klimat Krakowie poprzechadzają się widzowie wybranych kin w Stanach Zjednoczonych i użytkownicy niektórych platform streamingowych. Niestety, nie wiadomo, czy obraz będzie można obejrzeć na wielkim ekranie także w Polsce. Bardziej prawdopodobne jest umieszczenie najnowszego filmu z Jimem Carreyem w ofercie usług VOD, a także kolejne prezentacje na rozmaitych festiwalach filmowych.

Inspiracją dla twórców filmu Dark Crimes był artykuł przybliżający zabójstwo właściciela agencji reklamowej, jakie w 2000 roku zaplanował, zlecił i które nadzorował Krystian Bala, absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Bezpośredni wpływ na powiązanie Bali z morderstwem miała napisana przez niego powieść Amok, w której opisał podobną zbrodnię. Ostatecznie w 2007 roku udowodniono mu winę i skazano na 25 lat pozbawienia wolności. Historia posłużyła jedynie za bazę dla fabuły Dark Crimes, gdzie grany przez Jima Carreya detektyw Tadek pracuje nad sprawą mordu, który nieoczekiwanie zostaje dokładnie opisany w powieści autorstwa niejakiego Kozlowa.

Dark Crimes zostało wyreżyserowane przez Alexandrosa Avranasa (w dorobku m.in. Miss Violence) na podstawie scenariusza Jeremy’ego Brocka (Ostatni król Szkocji). Opowieść powstała na bazie drobiazgowego artykułu Davida Granna z New Yorkera, przybliżającego zbrodnię morderstwa z 2000 roku (więcej na jej temat znajdziecie w ramce obok). Niemniej, tekst posłużył jedynie za fundament, na którym zbudowano historię niemal od nowa. Dlatego też więcej na temat całej sprawy dowiecie się z ubiegłorocznego Amoku w reżyserii Kasi Adamik.

W filmie, obok Carreya i Gainsbourg, zagrali m.in. Robert Więckiewicz, Zbigniew Zamachowski i Agata Kulesza.

  1. Recenzja Dark Crimes w serwisie Gameplay.pl

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej