filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 8 września 2020, 12:55

Pierwsze recenzje filmu Enola Holmes - udana produkcja Netflixa

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje Enoli Holmes, czyli filmu w reżyserii Harry'ego Bradbeera opowiadającego o przygodach nastoletniej siostry Sherlocka Holmesa. Sugerują one, że produkcja, która zadebiutuje na platformie Netflix 23 września, jest całkiem udana.

Sherlock Holmes jest obecny w popkulturze od przeszło wieku i do dziś stanowi inspirację dla wielu twórców. Na przestrzeni lat wymyślony przez szkockiego pisarza Arthura Conana Doyle'a niezwykle inteligentny detektyw doczekał się mnóstwa interpretacji, a w jego otoczeniu pojawiły się postacie nieobecne w oryginalnych powieściach oraz opowiadaniach. Mowa tu między innymi o Enoli Holmes, sprytnej nastoletniej siostrze Sherlocka oraz Mycrofta. O jej przygodach opowiada książkowy cykl autorstwa Nancy Springer, na podstawie którego powstał film w reżyserii Harry'ego Bradbeera. Zadebiutuje na platformie Netflix 23 września, lecz czy warto będzie poświęcić czas na jego obejrzenie? Pierwsze branżowe opinie na jego temat sugerują, że owszem.

Pierwsze recenzje filmu Enola Holmes - udana produkcja Netflixa - ilustracja #1
Enola Holmes jak na razie zbiera pozytywne opinie.

Według serwisu Rotten Tomatoes, 88% z 16 opinii branżowych na temat Enoli Holmes jest pozytywnych, a średnia ocen wynosi 7,12/10. Najwięcej pochwał wśród recenzentów zbiera odgrywająca tytułową rolę Millie Bobby Brown (Stranger Things, Godzilla II: Król potworów). Młodej aktorce dobrze udało się oddać specyfikę swojej bohaterki, która jest charyzmatyczna, odważna, zabawna oraz nieco sarkastyczna. Dziennikarzom do gustu przypadła również energia oraz uroczy charakter całej opowieści, który powinien spodobać się wielu osobom, a zwłaszcza miłośnikom historii spod znaku tzw. „young adult”.

Jednak nie wszystkie elementy filmu spotkały się z ciepłym przyjęciem. Wielu recenzentów zauważa chociażby, że Enola Holmes jest wyraźnie zbyt długa. Pewne problemy ma również scenariusz, w tym główna zagadka polegająca na odnalezieniu matki rodzeństwa Holmesów, która może niektórych widzów rozczarować. Jak jednak jest w istocie? O tym każdy subskrybent platformy Netflix będzie mógł przekonać się osobiście za dwa tygodnie.

Wybrane recenzje Enoli Holmes

  1. Caution Spoilers – 4/5
  2. Times (UK) – 4/5
  3. Elements of Madness – 4/5
  4. Collider – A-
  5. indieWire – B
  6. Fresh Fiction – 3,5/5
  7. Daily Mirror (UK) – 3/5
  8. Digital Spy – 3/5
  9. Flickering Myth – 2/5

Prócz Millie Bobby Brown w Enoli Holmes zobaczymy między innymi Henry'ego Cavilla, Sama Claflina, Helenę Bonham Carter, Fionę Shaw oraz Burna Gormana. Scenariusz do filmu napisał Jack Thorne, który wcześniej pracował przy takich produkcjach, jak Kumple, Cudowny chłopak, Skłodowska czy miniserial The Eddy.

  1. Enola Holmes na platformie Netflix

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej