Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 maja 2017, 07:44

autor: Movis

Phantom Dust HD za darmo na Xbox One i Windowsie 10 [AKTUALIZACJA - gra już dostępna]

Dziś w sklepach platform Xbox One i Windows 10 pojawi się Phantom Dust HD, czyli remaster kultowej gry z oryginalnego Xboksa. W ramach prezentu dla fanów produkcji, Microsoft postanowił udostępnić ją za darmo.

AKTUALIZACJA: Gra jest już dostępna na obydwu platformach. By zaopatrzyć się w nią na PC z systemem Windows 10, należy otworzyć aplikację Sklep Windows, w polu wyszukiwania wpisać frazę Phantom Dust, po czym kliknąć przycisk „Pobierz”. Podobne akcje należy wykonać w oficjalnym sklepie konsoli Xbox One. Rozmiar tytułu to ok. 10 GB.

Phantom Dust HD w skrócie:
  • Producent i wydawca: Microsoft Studios;
  • Gatunek: unikalne połączenie trzecioosobowej gry akcji z elementami karcianki; Do dyspozycji gracza oddano ponad 300 kart, które determinują jego umiejętności bojowe;
  • Świat gry: postapokaliptyczna Ziemia, której powierzchnia pokryta jest zabójczym pyłem. Nieliczni „esperzy” potrafią wykorzystywać pył i uczestniczyć w niebezpiecznych wyprawach po ruinach starego świata.
  • Platformy: Xbox One, PC – Win 10.

Prawie rok temu, na targach E3 2016, firma Microsoft poświęciła odrobinę czasu grze Phantom Dust HD. Nieco niszowa, lecz niezmiernie interesująca produkcja, pochodząca z pierwszej konsoli komputerowego giganta, miała zostać odnowiona i trafić do sprzedaży w tym roku. Dziś będzie miała miejsce jej premiera w systemie Play Anywhere na platformach Xbox One i Windows 10. Wczorajszego wieczora ogłoszono także, że tytuł dostępny będzie za darmo dla wszystkich użytkowników. Gdzie jest haczyk? Okazuje się, że prawie nie istnieje. Wprawdzie w trybie wieloosobowym będzie możliwość zakupu kart poprzez mikrotransakcje, ale gracz będzie mógł spokojnie poradzić sobie w nim, nie wydając ani grosza. Tryb fabularny jest zaś całkowicie darmowy.

Nieco zapomniana przez mainstream produkcja ocieka oryginalnością w swych mechanikach i stylem w prezentacji graficznej. - Phantom Dust HD za darmo na Xbox One i Windowsie 10 [AKTUALIZACJA - gra już dostępna] - wiadomość - 2017-05-17
Nieco zapomniana przez mainstream produkcja ocieka oryginalnością w swych mechanikach i stylem w prezentacji graficznej.

„HD” w tytule oznacza głównie prace nad czystością obrazu. Rozdzielczość została podniesiona z 480p do poziomu 1080p lub nawet 4K i jest renderowana natywnie, w proporcjach 16:9. Spodziewać się można także większej liczby klatek na sekundę. Zmiany w mechanikach pozwalają zaś rozpocząć zabawę w tworzenie własnych talii wcześniej niż w oryginale, a gdy zostaniemy trzykrotnie pokonani w trybie fabularnym, będziemy mogli pominąć sprawiający nam problemy fragment bez utraty nagród za jego ukończenie.

Jeśli chcecie zobaczyć grę w ruchu, to tydzień temu serwis Polygon wypuścił ekskluzywny materiał prezentujący 20 minut rozgrywki:

W Europie dość trudno jest o nostalgiczne podejście do Phantom Dust. Gra wydana w 2004 i 2005 roku w Japonii i Ameryce Północnej nigdy nie dotarła na półki europejskich sklepów. Tylko najwięksi fani i kolekcjonerzy zadawali sobie w tym czasie trud importowania dysków z innych regionów. I tak niewielka nisza została więc w naszych okolicach pomniejszona do mikroskopijnych rozmiarów, a do niedawna najprostszym sposobem na sprawdzenie produkcji była emulacja.