Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 22 października 2019, 11:53

PewDiePie zbanowany w Chinach za mema z Xi Jinpingiem

Popularny youtuber PewDiePie został zbanowany w Chinach za pokazanie w swoim filmie mema porównującego sekretarza Xi Jinpinga do Kubusia Puchatka.

Ciężko pracujemy na tego bana, Sekretarzu. / Źródło: The Times - PewDiePie zbanowany w Chinach za mema z Xi Jinpingiem - wiadomość - 2019-10-22
Ciężko pracujemy na tego bana, Sekretarzu. / Źródło: The Times

Youtuber PewDiePie (a poza platformą Felix Kjellberg) dał się poznać jako postać dość kontrowersyjna. W aferach, które sam często prowokuje, zwykle to on jest „tym złym”. Nie tym razem. Właśnie podpadł Chinom za pokazanie słynnego mema porównującego sekretarza generalnego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga do Kubusia Puchatka, z którym tamtejsza cenzura skutecznie walczy. Wszelkie wyniki wyszukiwania zawierające frazę „PewDiePie” zostały w Republice zablokowane. Kjellberg przyznał, że spodziewał się takiego obrotu wydarzeń. Poniżej znajdziecie rzeczony kontrowersyjny materiał (temat Hongkongu, Chin i kontrowersji związanych z Blizzardem rozpoczyna się w 11:35) oraz mema, który spowodował całe zamieszanie:

Mem pokazany przez PewDiePie.
Mem pokazany przez PewDiePie.

O całej sprawie poinformował sam youtuber. W najnowszym filmie o tytule Piediepie is BANNED in China (by go obejrzeć, przewińcie w dół) udowadnia, że w obliczu bana jest mu już w tej kwestii wszystko jedno i przez kilkanaście minut skupia się na krytyce amerykańskiego towaru eksportowego – Barta Bakera, niegdyś odnoszącego sukcesy, a obecnie tworzącego mocno ocierające się o tandetę materiały propagandowe dla ChRL (i prawdopodobnie chorującego na depresję). Efekt jego współpracy z chińskimi sponsorami zobaczycie m.in. tutaj – na jego oficjalnym koncie instagramowym.

Brum brum, pibip.
Brum brum, pibip.