Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 lipca 2016, 10:30

autor: Adrian Werner

Overwatch i PlayStation 4 zdominowały amerykański rynek w czerwcu

W czerwcu amerykański rynek gier należał do gry Overwatch i konsoli PlayStation 4. Przychody spadły w każdej kategorii sprzedaży, co było częściowo spowodowane brakiem wielu dużych premier w zeszłym miesiącu.

Organizacja NPD opublikowała sprawozdanie podsumowujące wyniki amerykańskiego rynku gier za czerwiec tego roku. Sprzedaż konsol, akcesoriów oraz nieużywanych egzemplarzy gier przyniosła 652,2 milionów dolarów przychodu, co stanowi spadek o 26% w porównaniu z szóstym miesiącem roku ubiegłego. Tradycyjnie przypominamy, że podawane przez analityków liczby nie dają pełnego obrazu kondycji branży. Dane organizacji nie biorą bowiem pod uwagę handlu używanymi egzemplarzami gier, abonamentów oraz mikropłatności.

W czerwcu Overwatch okazało się bezkonkurencyjne. - Overwatch i PlayStation 4 zdominowały amerykański rynek w czerwcu - wiadomość - 2016-07-22
W czerwcu Overwatch okazało się bezkonkurencyjne.

Gry

Spore zmiany zaszły w metodyce tworzenia listy bestsellerów. Po raz pierwszy o pozycji gier decydowała suma przychodów uzyskanych ze sprzedaży, a nie liczba zakupionych egzemplarzy. Ponadto organizacja wreszcie zaczęła wliczać dystrybucję cyfrową, choć na razie ograniczone jest to tylko do usług Xbox Live, PlayStation Network i Steam. W ubiegłym miesiącu Amerykanie wydali na nowe gry 349,2 mln dolarów, z czego 322 mln przypadło na konsole, a 27,8 mln na pecety. Obie kategorie zaliczyły 20% spadek w porównaniu z czerwcem 2015 r.

W sumie największe przychody wygenerowały następujące produkcje:

#

Gra:

Platformy:

1.

Overwatch

PC, PS4, XONE

2.

Grand Theft Auto V

PS4, XONE, X360, PS3, PC

3.

Lego Star Wars: The Force Awakens

PC, X360, PS3, XONE, PS4, PSV, 3DS, Wii U

4.

Doom

PS4, XONE, PC

5.

Mirror's Edge Catalyst

PS4, XONE, PC

6.

Uncharted 4: A Thief’s End

PS4

7.

NBA 2K16

PS4, XONE, X360, PS3

8.

Call of Duty: Black Ops III

PC, PS4, XONE, PS3, X360

9.

Destiny: The Taken King

PS4, XONE, PS3, X360

10.

Minecraft

PS4, XONE, PS3, X360

Analizując powyższą listę, należy wziąć pod uwagę kilka faktów. W przypadku Overwatch nie wliczono sprzedaży za pośrednictwem usługi Battle.net, a przy grach Doom, Uncharted 4: A Thief’s End oraz Minecraft dystrybucja cyfrowa w ogóle nie była brana pod uwagę.

Widać, że choć zmiany pokazują, że NPD jest na dobrej drodze, to analitycy firmy wciąż nie są jeszcze w stanie zaprezentować danych z całego rynku. W przypadku np. Overwatch sprzedaż na Battle.net na pewno była znaczna i mogłaby istotnie zmniejszyć wspomniany wyżej 20% spadek przychodów ze sprzedaży gier pecetowych.

Sprzęt

Sprzedaż samych konsol wygenerowała 181,5 mln dolarów przychodu, czyli aż o 42% mniej niż 313,1 mln uzyskane w czerwcu 2015 r. Jak zwykle największym wzięciem cieszyło się PlayStation 4. Spadek (o 6%) zaliczyły także akcesoria, na które Amerykanie wydali w ubiegłym miesiącu kwotę 129,1 mln dolarów. Co ciekawe, mocno, bo aż o 21%, zmalała sprzedaż tzw. interaktywnych zabawek, czyli figurek, które odblokowują postacie w takich seriach jak Disney Infinity cz Skylanders.

  1. NPD – oficjalna strona firmy

Ostatnia aktualizacja: 2016-07-22

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
Overwatch

Overwatch