Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 29 kwietnia 2015, 12:28

autor: Góral

Ouya wystawiona na sprzedaż

Według informacji opublikowanych w serwisie Fortune, firma Ouya, właściciel urządzenia o tej samej nazwie, zamierza sprzedać do końca miesiąca prawa do mikrokonsoli, sfinansowanej kilka lat temu w serwisie Kickstarter.

Ouya to mikrokonsola oparta na Androidzie. - Ouya wystawiona na sprzedaż - wiadomość - 2015-04-29
Ouya to mikrokonsola oparta na Androidzie.

W 2012 roku wielkie poruszenie graczy wywołała zapowiedź konsoli Ouya, którą postanowiono sfinansować w serwisie Kickstarter. Zbiórka zakończyła się ogromnym sukcesem, gdyż udało się uzbierać 8,6 mln dolarów. Po premierze urządzenia w czerwcu 2013 roku okazało się jednak, że nie jest to idealna mikrokonsola, wydawane na nią gry nie przynoszą ich twórcom kokosów i, pisząc krótko, sprzęt dość szybko stał się niszowym gadżetem, o którym dziś mało kto mówi. Nie dziwią więc najnowsze doniesienia, głoszące, że Ouya została wystawiona na sprzedaż. Według informacji zamieszczonych w serwisie Fortune, firma ma zamiar sprzedać swój wynalazek do końca bieżącego miesiąca. Być może nawet już to zrobiła, gdyż na razie nie udało się pozyskać oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Ouya w skrócie:
  • Mikrokonsola oparta na systemie operacyjnym Android
  • Można ją nabyć wraz z kontrolerem za 99 dolarów
  • Oferuje około 1000 darmowych lub bardzo tanich gier

W wiadomości, do której dotarł redaktor Fortune, Julie Uhrman, szefowa Ouya, stwierdziła, że: „Naszym celem jest odzyskanie kapitału włożonego przez inwestorów”, przy czym nie wiadomo, o jaką kwotę dokładnie chodzi. Pewnym jest, że swego czasu w konsolę zainwestowało kilka firm (Kleiner Perkins Caufield & Byers, the Mayfield Fund, Nvidia, Shasta Ventures i Occam Partner), które łącznie wyłożyły około 15 mln dolarów. Kilka miesięcy temu kolejne 10 mln dolarów do puli dołożył chiński gigant Alibaba. Niestety na ten moment to wszystkie dane, jakimi dysponujemy.

Od momentu premiery konsoli Ouya w 2013 roku, urządzenie doczekało się około tysiąca produkcji. W większości przypadków są to konwersje tytułów znanych z urządzeń mobilnych, opartych na modelu biznesowym free-to-play. Wynik ten nie jest porywający, ale i tak jest to najlepszy rezultat osiągnięty do tej pory przez tego typu urządzenia.