Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 1 maja 2019, 11:58

Operator Gry o tron broni oświetlenia w bitwie o Winterfell

Po wielu negatywnych opiniach na temat oświetlenia ostatniego odcinka Gry o tron głos zabrał operator kamery. Twierdzi on, że oświetlenie było odpowiednie, a to, że widzowie mieli problemy z widocznością, wynika ze złych ustawień telewizorów.

Finałowy sezon Gry o tron to wydarzenie o skali światowej. - Operator Gry o tron broni oświetlenia w bitwie o Winterfell - wiadomość - 2019-05-01
Finałowy sezon Gry o tron to wydarzenie o skali światowej.

Wciąż nie cichnie echo po premierze trzeciego odcinka ostatniego sezonu Gry o tron, zatytułowanego The Long Night. Ogrom postów na Twitterze sprawił, że stał się on najchętniej omawianym epizodem w historii telewizji. Niestety, na taką ilość komentarzy składały się także opinie negatywne. Dotyczą one głównie największej atrakcji tego odcinka, czyli wielkiej bitwy między siłami ludzi a Białymi Wędrowcami, dowodzonymi przez Nocnego Króla. Widzowie wydają się być zgodni - walka nie została odpowiednio doświetlona, co poskutkowało słabą widocznością na ekranie.

Innego zdania jest natomiast operator kamery Fabian Wagner, który w rozmowie z TMZ stwierdził, że Gra o tron zawsze była bardzo mrocznym i kinowym doświadczeniem, dlatego powinna być odtwarzana w jak najmocniej wyciemnionym pomieszczeniu. Twórca zasugerował także, żeby unikać oglądania odcinka na telefonach lub tabletach, a także nie korzystać z HBO GO, jeśli nie mamy odpowiednio szybkiego połączenia z siecią.

Operator podkreśla również, że życzeniem reżysera było, aby odcinek wyglądał w taki właśnie sposób. Sceny walki miały być dla widza klaustrofobiczne i dezorientujące - czyli takie, jakie mogłyby być w rzeczywistości. Fabian Wagner, który wcześniej stał za kamerą takich odcinków, jak Hardhome czy Battle of the Bastards, podkreślił:

Staraliśmy się pokazać widzom i fanom świetny odcinek. Wiem, że nie był on zbyt ciemny, bo sam go nakręciłem.

W rozmowie z serwisem Wired Fabian Wagner pokusił się o jeszcze jedną dygresję. Stwierdził, że wina leży nie po stronie ekipy produkcyjnej, a w ustawieniach telewizorów widzów:

Dużo kłopotów wynika z tego, że sporo osób nie wie, jak właściwie ustawić swój telewizor. Niestety, ludzie oglądają serial na małych iPadach, które w żaden sposób nie oddają tego, co chcemy pokazać. [...] Wraz z ogromnym zainteresowaniem zawsze pojawia się sporo krytyki. Ludzie uwielbiają znajdować sobie tematy do dyskusji i jest to zupełnie normalne.

Następny odcinek Gry o tron zostanie wyemitowany w nocy z niedzieli na poniedziałek (5/6 maja). Epizod trafi także na platformę streamingową HBO GO.

  1. Oficjalna strona internetowa serialu Gra o tron