Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 marca 2020, 10:11

autor: Adrian Werner

Ocenzurowane dzieła uwiecznione w grze Minecraft

Wystartował projekt Uncensored Library, czyli powstałej przy współpracy z Reporterami bez Granic wirtualnej biblioteki w grze Minecraft zawierającej dzieła ocenzurowane przez rządy wielu państw.

Ocenzurowane dzieła uwiecznione w grze Minecraft - ilustracja #1
Twórcy mają nadzieję dodać w przyszłości kolejne dzieła do wirtualnej biblioteki.
W SKRÓCIE:
  1. Uncensored Library to mapa dostępna w grze Minecraft;
  2. zawiera wirtualną bibliotekę z dziełami ocenzurowanymi przez autorytarne reżimy;
  3. gracze mogą połączyć się z oficjalnym serwerem lub pobrać potrzebne pliki.

Ruszył projekt Uncensored Library, czyli stworzonej w grze Minecraft wirtualnej biblioteki dzieł ocenzurowanych przez autorytarne reżimy. Przedsięwzięcie jest owocem współpracy organizacji Reporterzy bez Granic ze studiem deweloperskim BlockWorks.

Aby odwiedzić wirtualną bibliotekę, wystarczy połączyć się w pecetowej wersji gry z serwerem visit.uncensoredlibrary.com. Alternatywnie wszystkie pliki można pobrać z oficjalnej strony Uncensored Library po to, aby założyć własny serwer lub bawić się projektem w trybie offline.

Uncensored Library ma postać wyspy, której centralną część zajmuje potężna biblioteka. Mapa imponuje detalami, ale jej główną atrakcją jest bogaty wybór artykułów i książek, które zostały ocenzurowane przez rządy w krajach takich jak Egipt, Meksyk, Wietnam, Rosja czy Arabia Saudyjska. Wiele z nich napisali autorzy ukarani za swoją twórczość więzieniem, wygnaniem lub śmiercią.

Twórcy Uncensored Library mają nadzieję trafić zwłaszcza do młodszych odbiorców, dlatego jako medium projektu wybrali właśnie Minecrafta, która cieszy się wielką popularnością wśród dzieci i nastolatków. Autorzy mają zamiar regularnie dodawać do biblioteki kolejne teksty.

Dodatkową zaletą projektu jest fakt, że rządy o zapędach autorytarnych słabiej monitorują gry niż inne środki przekazu. Oczywiście może to w każdej chwili ulec zmianie i dlatego twórcy udostępnili pliki do pobrania, na wypadek gdyby serwer został zablokowany w niektórych krajach.

  1. The Uncensored Library – oficjalna strona projektu