Nowy algorytm wykrywa przestępstwa tydzień przed ich popełnieniem

Nowy algorytm opracowany przez amerykańskich naukowców pozwala wykryć przestępstwa tydzień przed ich popełnieniem. Skuteczność ma wynosić aż 90%.

futurebeat.pl

Patryk Michaś

Nowy algorytm wykrywa przestępstwa tydzień przed ich popełnieniem.
Nowy algorytm wykrywa przestępstwa tydzień przed ich popełnieniem.

Źródło grafiki: Pixabay.

Sztuczna inteligencja umiejąca przewidzieć nadchodzące przestępstwa brzmi jak element filmu science fiction, ale rzeczywistość pokazuje, że takie rzeczy już istnieją na naszej planecie. Naukowcy z uniwersytetu w Chicago opracowali algorytm, który ma wspomóc policję, wykrywając potencjalne łamanie prawa z tygodniowym wyprzedzeniem.

Jak to możliwe?

Aby zrealizować swój projekt, badacze musieli zebrać dane dotyczące popełnionych już wcześniej przestępstw. Dotyczy to głównie zabójstw oraz napaści na inne osoby, a także włamań do nieruchomości czy kradzieży pojazdów. Następnie dzieląc miasta na płytki przestrzenne o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych, algorytm jest w stanie zidentyfikować wzorzec i przewidzieć przestępstwa ze skutecznością wynoszącą jakoby aż 90%.

System został wykorzystany nie tylko w Chicago, ale także w innych amerykańskich miastach, takich jak Atlanta, Austin, Detroit, Los Angeles, Filadelfia, Portland i San Francisco.

Zespół naukowców wziął pod lupę również reakcję policji na przestępstwa w zależności od dzielnicy, w której zostały popełnione. Badania ukazały, że częściej dochodziło do aresztowań w bogatych obszarach niż w tych biedniejszych.

Algorytm ma pomóc, ale nie może decydować

Główny twórca projektu, profesor Ishanu Chattopadhyay, podkreślił, w jaki sposób powinno się korzystać z algorytmu. Najważniejsze jest to, by pomimo jego skuteczności nie decydowano o wysyłaniu jednostek policyjnych na potencjalne miejsce wykroczeń, które przewidziała sztuczna inteligencja. Wszystkie działania muszą być wcześniej potwierdzone i odpowiednio przygotowane.

Naukowiec o swoim algorytmie wypowiedział się w następujący sposób:

Stworzyliśmy cyfrowe bliźniacze odpowiedniki miejskich środowisk. Jeśli wgrasz do systemu dane z przeszłości, to ukaże ci, co wydarzy się w przyszłości. To nie jest magia, ponieważ są ograniczenia, ale sprawdziliśmy to i działa naprawdę dobrze. Algorytm można również wykorzystać jako narzędzie symulacyjne, aby zobaczyć, co się stanie, jeśli przestępczość wzrośnie w jednym obszarze miasta bądź egzekwowanie prawa zostanie wzmożone w innym obszarze.

A Wy co sądzicie o takim zastosowaniu sztucznej inteligencji? Czy w Polsce również przydałby się podobny algorytm? Może byłby w stanie przewidzieć, który bankomat przestępcy postanowią wysadzić w następnym napadzie?

Podobało się?

13

Kalendarz Wiadomości

Nie
Pon
Wto
Śro
Czw
Pią
Sob
24

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz
Forum Inne Gry
2022-07-04
15:06

Bukary Legend

Bukary

Herr, polecam jeden z najlepszych seriali ostatnich lat - "Devs".

Komentarz: Bukary
2022-07-04
14:53

quapo_oohy Junior

Jeden z lepszych seriali staje się faktem.
W końcu! Myślałem, że ja będę musiał o tym napisać.
BTW podobieństwo WD do POI nie przestanie mnie rozwalać.

Komentarz: quapo_oohy
2022-07-04
00:17

grzyb111 Pretorianin

grzyb111

Do tego czasu rosjanie staną się drugą afryką, tyle że bez motywacji do działania.

Komentarz: grzyb111
2022-07-03
23:57

grzyb111 Pretorianin

grzyb111

wszystko zależy od;
1.bazy danych (a tych żrudła rosną z dniem na dzień, każde korpo i firma chce zarobić więc handlują dostępem do informacji, taki facebok nie jest w tym ani pierwszy ani ostatni.),
2.maszyny do tego wykorzystywanej (np komputera quantum, niby nowostka ciekawostka ale już są w użyciu o czywiści tylko dla tych o największy kieszeniach.),
3.operatora to wykonującego (np bardziej ogarniętą i szybszą niż człowiek Si/Ai a ta nie jes już niczym nowym, świadomą Si/Ai handlują dzisiaj jak silnikem gry. Oczywiście mówi się że do tego jeszcze daleko, ale dla przykładu taki "B-2 Spirit" wypuszczony do działania został w '1989' czyli 32 lata temu a jeszcze 16 lat temu był uznawany za najnowocześniejszy i najszybszy, no i tyle w temacie podawania prawdy i faktów przez rząd i korpo.),
4.wielkości servera (te również ulegają miniaturyzacji a więc więcej miesca i pojemności).

Komentarz: grzyb111
2022-07-03
23:50

plolak Generał

😜

Da radę wykorzystać do analizy zachowań Rosji?

Komentarz: plolak

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl