Niemcy nie chcą dokładać się Intelowi do biznesu

Budowana w Niemczech fabryka procesorów Intela stoi pod dużym znakiem zapytania. Tamtejszy rząd nie chce bowiem zwiększyć finansowego wsparcia projektu, które miałoby wynieść aż 10 mld euro.

futurebeat.pl

Marek Pluta

Niemcy nie chcą dokładać się Intelowi do biznesu, źródło grafiki: Unsplash | Slejven Djurakovic.
Niemcy nie chcą dokładać się Intelowi do biznesu Źródło: Unsplash | Slejven Djurakovic.

Jak donosi Financial Times, Intel ma poważny problem z realizacją projektu budowy nowej fabryki procesorów powstającej w niemieckim mieście Magdeburg. Firma miała otrzymać rządowe wsparcie, lecz okazuje się, że ze względu na rosnące koszty produkcji, chce znacznie więcej pieniędzy. Na to z kolei nie chcą się zgodzić przedstawiciele rządu.

Problemy Intela

Pierwotnie wartość projektu oszacowano na 17 mld euro, zaś plan zakładał, że Intel dostanie rządowe wsparcie w wysokości 6,8 mld euro, które pomoże w jego realizacji. Firma już w marcu twierdziła, że rosnące ceny energii oraz materiałów spowodowały wzrost kosztów inwestycji do 30 mld euro, dlatego chce od rządu wsparcia w wysokości 10 mld euro.

Niemiecki minister finansów, Christian Lindner, nie chce się jednak na to zgodzić. W rozmowie z Financial Times polityk powiedział, że w budżecie nie ma na to środków, gdyż rząd chce go konsolidować, nie zaś rozszerzać o kolejne wydatki.

Niemcy nie chcą dokładać się Intelowi do biznesu - ilustracja #1
Źródło: Intel

Niemiecka fabryka chipów ma być jedną z najnowocześniejszych na świecie i będzie wykorzystywać nową generację sprzętu do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV). Zakład w Magdeburgu pozwoli wytwarzać układy w technologii 1,8 nanometra i jest jednym z trzech, które Intel planuje zbudować w Europie. Pozostałe powstaną w Irlandii oraz we Włoszech, przy czym w pierwszym mają powstawać układy w technologii Intel 4, natomiast drugi będzie zapleczem. Koncern wstępnie oszacował koszt realizacji projektu na 33 mld euro, jednak okazuje się, że z powodu rosnącej inflacji, kwota ta wystarczy teraz na budowę tylko jednego obiektu.

Jak donosi Bloomberg, problemy z finansowaniem budowy sprawiły, że prace nad niemiecką fabryką wciąż nie ruszyły, mimo iż według założeń ma zacząć działać już w 2025 roku. Budowa kompleksu we Włoszech również może zostać opóźniona.

Podobało się?

6

Marek Pluta

Autor: Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Kalendarz Wiadomości

Nie
Pon
Wto
Śro
Czw
Pią
Sob
10
24

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz
Forum Komputery
2023-06-12
19:44

Tomek465 Konsul

Tomek465

No Mogli u nas zrobić !
to poszli do niemców bo i nich lepsza infrastruktura!
i teraz dupa :)

Komentarz: Tomek465
2023-06-12
18:28

rocketfuel Konsul

rocketfuel
😂

no i nie bedzie superfabu, moze w pl otworza, tam rzad napewno dolozy :D

Komentarz: rocketfuel

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl