Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 listopada 2020, 13:01

autor: Karol Laska

Nie żyje David Prowse - legendarny Darth Vader

W wieku 85 lat zmarł brytyjski aktor David Prowse znany przede wszystkim z serii Star Wars i swojej kultowej roli Dartha Vadera, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych antagonistów w historii kinematografii.

Bardzo smutne wieści przekazuje serwis Hollywood Reporter - nie żyje David Prowse. Znany aktor angielskiego pochodzenia odszedł z tego świata w godnym wieku 85 lat, o czym poinformował agent zmarłego gwiazdora za pośrednictwem Twittera.

Prowse stał się rozpoznawalny głównie dzięki pamiętnej roli Dartha Vadera w oryginalnej trylogii Gwiezdnych wojen. Co prawda użyczył mu tylko ciała, a nie głosu (w charczącym stylu wypowiadał się James Earl Jones), ale chyba nie musimy mówić, że jego prezencja na ekranie zawsze budziła respekt i grozę. Charakterystyczny sposób poruszania się i niemalże 2 metry wzrostu zrobiły swoje.

Warto wspomnieć również o ciekawych momentach kariery aktora. Z jego filmografii warto wyróżnić chociażby pamiętną rolę epizodyczną z Mechanicznej pomarańczy Stanleya Kubricka, w której to zagrał Juliana, umięśnionego ochroniarza Franka Alexandra będącego jedną z ofiar głównego bohatera.

Fizjonomia Prowse’a pozwoliła mu też na parokrotne wcielenie się w potwora Frankensteina, między innymi w Horrorze Frankensteina z 1970 roku, Frankensteinie i potworze z piekła z 1974 roku oraz, uwaga, uwaga, w Casino Royale z 1967 roku (tak, chodzi o klasycznego Bonda – tego z Peterem Sellersem).

Po Gwiezdnych wojnach: Części VI – Powrocie Jedi aktor nie grał zbyt wiele – ograniczał się do gościnnych występów w filmach dokumentalnych czy ról w mało znanych brytyjskich produkcjach. Mimo to zostanie on zapamiętany za dołożenie paru cegiełek do tegoż wielkiego uniwersum space fantasy, jakim bez wątpienia jest Star Wars.