Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 12 kwietnia 2022, 12:23

autor: Ignacy Kruk

Netflix wprowadza super łapki do ocen. Co się zmieni?

W ramach ulepszania systemu rekomendacji Netflix wprowadza nową funkcję, która pomoże nam oznaczyć nasze ulubione produkcje.

Źródło: Netflix.com

Różnica między lubianą przez nas produkcją, a ulubionym serialem lub filmem, który stawiamy na piedestale, jest dość znacząca. Najwyraźniej Netflix ma podobne zdanie na ten temat, ponieważ, jak donosi serwis Variety, platforma streamingowa wprowadza nową funkcję – podwójne kciuki w górę. Ma ona pomóc widzom jeszcze bardziej spersonalizować system rekomendacji.

Cytując Christine Doig-Cardet, dyrektor innowacji Netflixa:

Dowiedzieliśmy się od użytkowników, że jest istotna różnica między tym, co im się podoba, a czymś, co naprawdę uwielbiają. [Wprowadzając nowe oznaczenie – dop. red.] zapewniamy widzom więcej kontroli i wpływu na to, co widzą na swoich ekranach.

Co w praktyce oznacza podwójny like?

Wprowadzenie nowego oznaczenia jest największą zmianą systemu ocen od 2017 roku, kiedy Netflix zastąpił gwiazdki kciukiem w górę i w dół. Decyzja była uargumentowana bardziej przejrzystymi danymi, na podstawie których działa algorytm platformy.

Nowa super łapka ma jeszcze bardziej ulepszyć ten system. Mimo, że pojedyncze oznaczenie skutecznie informuje algorytm o tym, co podoba się widzom, a co nie, podwójny kciuk ma być znacznie silniejszym sygnałem. Funkcja zapewni nam bardziej specyficzne rekomendacje, np. na podstawie obsady konkretnego serialu.

Jeżeli na przykład oznaczymy podwójnym kciukiem Wiedźmina, możemy oczekiwać, że system zaproponuje nam nie tylko więcej seriali fantasy, ale też kilka innych produkcji z Henrym Cavillem.

Co ciekawe, Netflix nie planuje wprowadzenia negatywnego odpowiednika, tj. podwójnych kciuków w dół, uzasadniając to faktem, że zazwyczaj ludzie po prostu przestają oglądać nielubiane produkcje.

Odpowiedź na pytanie, jak nowa funkcja sprawdzi się w praktyce i czy faktycznie poprawi doświadczenie użytkowników, pozostaje kwestią czasu. Jeżeli zaś sami chcecie wypróbować nowe oznaczenie, super łapka jest już dostępna na polskim Netflixie.

A jak Wam podoba się system rekomendacji Netflixa? Uważacie, że jest pomocny, czy wolicie wyszukiwać kolejne produkcje na własną rękę?