Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 kwietnia 2020, 12:38

Netflix jest wart więcej od Disneya, jest konkretna przyczyna

Wycena giełdowa firmy Netflix przebija tę koncernu Disney. Powodem tego jest wyjątkowo udany pierwszy kwartał roku dla streamingowego giganta.

Netflix jest wart więcej od Disneya,  jest konkretna przyczyna - ilustracja #1
Wyniki Netflixa za miniony kwartał mocno przebiły prognozy.

Koronawirus spowodował olbrzymie zawirowania ekonomiczne, ale są przedsiębiorstwa, które na nim skorzystały. Jednym z nich jest firma Netflix, której wartość giełdowa przekroczyła 190 mld dolarów. Oznacza to, że streamingowy serwis jest wart więcej niż cały koncern Disneya (181,5 mld dolarów).

To samo zdarzyło się już w zeszłym tygodniu, ale potem właściciel Myszki Miki wyprzedził rywala. Ponowna zamiana miejsc pokazuje, że nie było to jednorazowe zdarzenie, a część trendu.

Powodem przetasowań na giełdzie jest koronawirus. Jeszcze w pierwszej połowie lutego wartość giełdowa Disneya przekraczała 250 mld dolarów. Pandemia wymusiła jednak zamknięcie parków rozrywki i kin, a to drugie spowodowało mocne opóźnienia w kalendarzu kinowych premier.

W tym samym czasie Netflix przeżywa swój najlepszy okres w historii, gdyż zmuszeni do pozostawania w domach ludzie więcej czasu spędzają przed ekranami. Ceny akcji wzrosły zwłaszcza po ogłoszeniu przez firmę wyników za pierwszy kwartał tego roku. W tym okresie liczba abonentów serwisu wzrosła o 15,77 mln, podczas gdy analitycy przewidywali „jedynie” 8,22 mln. Obecnie usługa może pochwalić się 182,2 mln subskrybentów na świecie.

Konkurencja posiada oczywiście własny serwis w postaci Disney+, ale jego biblioteka jest znacznie skromniejsza pod względem nowych produkcji. Do tego koronawirus spowodował opóźnienia w produkcji seriali, takich jak The Falcon And The Winter Soldier, do którego zdjęcia wstrzymano w marcu tego roku.

Oczywiście, gdy pandemia dobiegnie końca akcje Disneya powinny poszybować w górę, więc całkiem prawdopodobne, że wartość giełdowa firmy przebije wycenę Netflixa, ale najpewniej różnica między tymi koncernami będzie znacznie mniejsza niż przed koronawirusem.

  1. Oficjalna strona serwisu Netflix