Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 28 kwietnia 2020, 14:20

autor: AlexB

Netflix, CDA i Amazon podrożeją? Streaming ma dołożyć się do PISF

Rząd chce chronić przed kryzysem rodzimą kinematografię. Według jego najnowszego pomysłu, wszystkie duże platformy VoD działające w naszym kraju, takie jak Netflix, Amazon Prime Video, Player.pl, CDA czy Ipla, mają wpłacać 1,5% swojego przychodu na konto Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W SKRÓCIE
  1. Według projektu uzupełniającego tarczy antykryzysowej 3.0, największe „podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie” będą musiały wpłacić 1,5% swoich przychodów uzyskanych w naszym kraju na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
  2. Jak na razie nie wiadomo czy i kiedy nowe opłaty wejdą w życie.

Epidemia koronawirusa oznacza trudne czasy dla różnych biznesów. Łatwo nie ma chociażby kinematografia, która mocno cierpi na wstrzymaniu zdjęć do nowych produkcji i zamknięciu kin. Jednym z organów związanych z branżą, który jakoś musi sobie poradzić w tej sytuacji, jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ma on jednak o tyle łatwiej, że jako państwowa instytucja może liczyć na pomoc rządu. Dziś poznaliśmy projekt uzupełniający tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, który dotyczy właśnie PISF-u. Według jego założeń, największe „podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie” będą musiały wpłacić na konto Instytutu 1,5% przychodów uzyskanych na terenie naszego kraju.

Netflix, CDA i Amazon podrożeją? Streaming ma dołożyć się do PISF - ilustracja #1
Rząd chce poprawić sytuację PISF-u w czasach kryzysu.

Projekt dotyczy takich platform VoD, jak Netflix, Amazon Prime Video, Apple+, CDA.pl, Ipla (należąca do Polsatu) czy Player.pl (którego właścicielem jest TVN). Z opłaty ma być wyłączona część najmniejszych dostawców, lecz nie wiadomo, o których konkretnie mowa, ani tego, na jakiej podstawie będą oni określani jako „mali” (via Money.pl).

Nowy podatek ma zagwarantować Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej około 15 milionów złotych w tym roku i minimum 20 milionów w kolejnych latach. Obliczono to na podstawie szacunków Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego (via WirtualneMedia.pl). Oto, ile według danych tej organizacji zarobiły w naszym kraju poszczególne platformy tylko w ubiegłym roku:

  1. Netflix - 429,31 miliona złotych (czyli według zaproponowanych przepisów musiałby wpłacić 6,44 miliona złotych na rzecz PISF)
  2. Ipla - 268,88 miliona złotych (z czego 1,5% to 4,03 miliona złotych)
  3. Player.pl - 102,3 miliona złotych (z czego 1,5% to 1,53 miliona złotych)
  4. Amazon Prime Video - 44,39 miliona złotych (z czego 1,5% to 665,9 tysiąca złotych)
  5. CDA - 38,73 miliona złotych (z czego 1,5% to 580,9 tysiąca złotych)
  6. Apple+ - 290,4 tysiąca złotych (z czego 1,5% to 4,4 tysiąca złotych).
  7. Inne platformy - 230,39 miliona złotych (z czego 1,5% to 3,45 miliona złotych)
Netflix, CDA i Amazon podrożeją? Streaming ma dołożyć się do PISF - ilustracja #2
Ile zapłacimy za dostęp do Netflixa, jeśli nowe opłaty wejdą w życie?

Jak na razie nie wiadomo, czy projekt przejdzie przez Sejm oraz Senat w niezmienionej formie i kiedy ewentualnie miałby wejść w życie. Nasuwa się też pytanie, czy w momencie, gdy podatek zacznie obowiązywać, ceny subskrypcji poszczególnych platform VoD pójdą ostro w górę? Odpowiedzi powinniśmy poznać w najbliższej przyszłości.

  1. Oficjalna strona Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej