filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 28 kwietnia 2020, 14:20

Netflix, CDA i Amazon podrożeją? Streaming ma dołożyć się do PISF

Rząd chce chronić przed kryzysem rodzimą kinematografię. Według jego najnowszego pomysłu, wszystkie duże platformy VoD działające w naszym kraju, takie jak Netflix, Amazon Prime Video, Player.pl, CDA czy Ipla, mają wpłacać 1,5% swojego przychodu na konto Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W SKRÓCIE
  1. Według projektu uzupełniającego tarczy antykryzysowej 3.0, największe „podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie” będą musiały wpłacić 1,5% swoich przychodów uzyskanych w naszym kraju na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
  2. Jak na razie nie wiadomo czy i kiedy nowe opłaty wejdą w życie.

Epidemia koronawirusa oznacza trudne czasy dla różnych biznesów. Łatwo nie ma chociażby kinematografia, która mocno cierpi na wstrzymaniu zdjęć do nowych produkcji i zamknięciu kin. Jednym z organów związanych z branżą, który jakoś musi sobie poradzić w tej sytuacji, jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ma on jednak o tyle łatwiej, że jako państwowa instytucja może liczyć na pomoc rządu. Dziś poznaliśmy projekt uzupełniający tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, który dotyczy właśnie PISF-u. Według jego założeń, największe „podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie” będą musiały wpłacić na konto Instytutu 1,5% przychodów uzyskanych na terenie naszego kraju.

Netflix, CDA i Amazon podrożeją? Streaming ma dołożyć się do PISF - ilustracja #1
Rząd chce poprawić sytuację PISF-u w czasach kryzysu.

Projekt dotyczy takich platform VoD, jak Netflix, Amazon Prime Video, Apple+, CDA.pl, Ipla (należąca do Polsatu) czy Player.pl (którego właścicielem jest TVN). Z opłaty ma być wyłączona część najmniejszych dostawców, lecz nie wiadomo, o których konkretnie mowa, ani tego, na jakiej podstawie będą oni określani jako „mali” (via Money.pl).

Nowy podatek ma zagwarantować Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej około 15 milionów złotych w tym roku i minimum 20 milionów w kolejnych latach. Obliczono to na podstawie szacunków Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego (via WirtualneMedia.pl). Oto, ile według danych tej organizacji zarobiły w naszym kraju poszczególne platformy tylko w ubiegłym roku:

  1. Netflix - 429,31 miliona złotych (czyli według zaproponowanych przepisów musiałby wpłacić 6,44 miliona złotych na rzecz PISF)
  2. Ipla - 268,88 miliona złotych (z czego 1,5% to 4,03 miliona złotych)
  3. Player.pl - 102,3 miliona złotych (z czego 1,5% to 1,53 miliona złotych)
  4. Amazon Prime Video - 44,39 miliona złotych (z czego 1,5% to 665,9 tysiąca złotych)
  5. CDA - 38,73 miliona złotych (z czego 1,5% to 580,9 tysiąca złotych)
  6. Apple+ - 290,4 tysiąca złotych (z czego 1,5% to 4,4 tysiąca złotych).
  7. Inne platformy - 230,39 miliona złotych (z czego 1,5% to 3,45 miliona złotych)
Netflix, CDA i Amazon podrożeją? Streaming ma dołożyć się do PISF - ilustracja #2
Ile zapłacimy za dostęp do Netflixa, jeśli nowe opłaty wejdą w życie?

Jak na razie nie wiadomo, czy projekt przejdzie przez Sejm oraz Senat w niezmienionej formie i kiedy ewentualnie miałby wejść w życie. Nasuwa się też pytanie, czy w momencie, gdy podatek zacznie obowiązywać, ceny subskrypcji poszczególnych platform VoD pójdą ostro w górę? Odpowiedzi powinniśmy poznać w najbliższej przyszłości.

  1. Oficjalna strona Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej