filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 9 czerwca 2022, 13:40

autor: Ania Orzech

Ms. Marvel ofiarą review bombingu? Serial Marvela zasypany negatywnymi ocenami

Niektórzy fani w ostatnim czasie okazali się bardziej krytyczni niż kiedykolwiek w stosunku do filmów i seriali Marvela. Tym razem za cel obrali sobie dobrze oceniany serial Ms. Marvel i zasypali go negatywnymi recenzjami.

Marvel/materiały promocyjne

Marvel wchodząc w czwartą fazę zgromadził wielu odbiorców, którzy częściej i bardziej niż kiedykolwiek wykazują się negatywnym nastawieniem do filmów i seriali z uniwersum MCU. Taka postawa częściowo wynika z uzasadnionej krytyki, ale niektóre przypadki są efektem rosnącego trendu na review bombing, czyli zasypywanie danego tytułu negatywnymi recenzjami.

Serial Moon Knight padł ofiarą review bombingu ze względu na nawiązanie do ludobójstwa Ormian przez Turków podczas I wojny światowej. W podobnej sytuacji znalazł się film Eternals, który został zbombardowany negatywnymi opiniami za ukazanie wątku homoseksualnego. Następny w kolejce był The Suicide Squad, a teraz przyszła pora na najnowszy hit ze stajni Marvela – Ms. Marvel.

Ms. Marvel ofiarą review bombingu

Ms. Marvel jest zasypywana negatywnymi opiniami w serwisie IMDB pomimo wyjątkowo pozytywnych recenzji krytyków.

Ms. Marvel ofiarą review bombingu? Nowy serial Marvela zasypany negatywnymi ocenami - ilustracja #1
Źródło: imdb.com

Jak możemy zauważyć na powyższym wykresie, wśród ocen dominują te najwyższe, dziesięciogwiazdkowe oraz najniższe, z jedną gwiazdką, których stale przybywa.

Ms. Marvel zasypywana negatywnymi recenzjami

Jeden z użytkowników serwisu zarzucił temu przeznaczonemu dla młodszej części widowni serialowi, że "nie oferuje nic poza niepotrzebnymi kolorami i grafikami" :

W tym serialu nie ma dosłownie nic poza niepotrzebnymi kolorami i grafikami. Ta śmieciowa historia jest daleka od komiksowej fabuły. Pochodzenie mocy Kamali jest dosłownie najgorszym pomysłem, jaki można sobie wyobrazić.

Inny recenzent postanowił podzielić się swoją frustracją, którą wywołał fakt, że serial wygląda zbyt dziecinnie:

Ten serial to dno, dosłownie przedstawienie dla dzieci. Źle wyglądający green screen i okropne koncepcje, jednak niektóre elementy są całkiem fajne... kiedy masz 11 lat.

Niektóre z negatywnych, jednogwiazdkowych recenzji uzasadniane są tym, że w serialu nie została poruszona kwestia aktualnej sytuacji w Indiach i Pakistanie:

To jeden z najgorszych pierwszych odcinków, jakie kiedykolwiek widziałem. Bojkotuję ten śmieciowy serial, ponieważ nawet nie wspomniano o sytuacji w Indiach.

Wielu użytkowników serwisu broni tytułu podkreślając, że jest to serial przeznaczony dla młodszej części widowni i to właśnie przez taki pryzmat należy go oceniać:

Skończcie z review bombingiem tego serialu. (...) Jedyną kwestą, która mi przeszkadza, jest zmiana mocy, a efekty wizualne były dosyć dziwne. Dialogi mogą wydawać się nieco tandetne dla kogoś, kto nie jest grupą docelową. Jednak to nie usprawiedliwia zasypywania serialu negatywnymi recenzjami.

Dlaczego Ms. Marvel doświadcza review bombingu?

Patrząc na recenzje Ms. Marvel można odnieść wrażenie, że istnieje wiele powodów, przez które fani nie lubią tej serii.

Są to między innymi przyjazny młodszej części widowni ton, a nawet negatywne nastawienie do tytułu na tle rasowym. Jednym z ciekawszych powodów podawanych przez recenzentów wystawiających jednogwiazdkowe opinie jest brak odniesienia do napięć pomiędzy Indiami a Pakistanem, podczas gdy główna bohaterka jest pochodzenia pakistaństko-amerykańskiego.

Czy aktualna sytuacja polityczna w tym regionie może być głównym powodem, przez który Ms. Marvel pada ofiarą review bombingu? Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzach.