Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 8 września 2016, 10:04

Morgan, Smoleńsk - weekendowe premiery filmowe

Wśród kinowych premier 9 września macie do wyboru coś dla fanów mrocznych historii w klimacie sci-fi (Morgan) albo produkcję mocno nacechowaną politycznie (Smoleńsk). Ewentualnie któryś z czterech pozostałych filmów wymienionych w wiadomości.

Morgan

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Na ten film czekam od ujrzenia pierwszego, bardzo klimatycznego zwiastuna. Oto dosyć skromnie wyglądająca mroczna opowieść o przekraczaniu granic ludzkich możliwości. Tytułowa Morgan jest dzieckiem stworzonym w wyniku eksperymentu i jako taka, posiada umiejętności niedostępne zwykłym ludziom. Oczywiście musi być tak, że coś idzie źle, a w tajnej placówce zaczynają ginąć ludzie. Za film odpowiada debiutujący w pełnym metrażu syn Ridleya Scotta – Luke. Zebrano niezłą aktorską ekipę (z młodą gwiazdą świetnego horroru Czarownica, Anyą Taylor-Joy, na czele) i postarano się o niezdradzanie zbyt wielu informacji przed premierą. Wygląda to świetnie.

  1. Reżyseria: Luke Scott
  2. Grają: Anya Taylor-Joy, Kate Mara, Paul Giamatti, Toby Jones

Smoleńsk

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

O tym filmie trudno pisać bez politycznych skojarzeń, bo rzecz została nakręcona z pobudek politycznych właśnie. Temat katastrofy rządowego samolotu w 2010 roku jest nadal żywy w naszej świadomości społecznej i mam wrażenie, że na realizację tego typu filmu zabrano się za szybko. Political fiction bazujące na prawdziwych informacjach może być bardzo udanym dziełem, podobnie jak w 100% prawdziwy film historyczno-polityczny (co nie raz i nie dwa udowodnili tacy twórcy, jak Oliver Stone czy Sidney Pollack), ale pierwsze opinie po pokazach Smoleńska zdają się rysować obraz dzieła, które ma sporo niedostatków. Jeśli kręcą Was takie klimaty, na pewno warto przekonać się o tym „własnoocznie”.

  1. Reżyseria: Antoni Krauze
  2. Grają: Beata Fido, Maciej Półtorak, Lech Łotocki

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

  1. Kamienne pięści (biograficzny film o bokserze Roberto Duranie, grają Edgar Ramirez i Rodebt De Niro),
  2. Nastolatki (skandynawski dramat o trzech dziewczynach, które po odnalezieniu magicznego kwiatu zostają zamienione w chłopców),
  3. Galumphing (dokumentalny film o polskiej malarce żyjącej w Brazylii),
  4. THX GOD (dokument o podróży dwóch przyjaciół z Katowic do Dehli).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.