Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 lipca 2019, 16:05

autor: AlexB

List otwarty do polskich deweloperów ws. niepełnosprawnych

Największe polskie media branżowe wraz z różnymi instytucjami i organizacjami wystosowały list otwarty do producentów gier, w którym zwracają się do rodzimych deweloperów, by podczas produkcji gier myśleli o osobach niepełnosprawnych. Jego pełną treść znajdziecie w niniejszej wiadomości.

Społeczność graczy jest niezwykle różnorodna. Jej całkiem liczną część stanowią osoby niepełnosprawne. Ich obecność coraz częściej jest dostrzegana przez wielkie firmy branżowe, takie jak chociażby Microsoft. Gigant z Redmond wypuścił w tym roku spot zwracający uwagę na osoby pokrzywdzone przez los oraz zapowiedział specjalny kontroler dla nich przeznaczony. Niestety, nie rozwiązuje to wszystkich problemów, z jakimi muszą borykać się miłośnicy elektronicznej rozrywki dotknięci kalectwem. Dlatego też dziennikarze magazynu CD-Action wyszli z inicjatywą napisania listu otwartego do polskich producentów gier, by podczas tworzenia swoich tytułów pamiętali o ludziach niepełnosprawnych. Akcję poparły organizacje charytatywne, różne instytucje oraz największe media branżowe, w tym rzecz jasna GRYOnline.pl.

Wielkie branżowe firmy coraz częściej pochylają się nad potrzebami niepełnosprawnych graczy. - List otwarty do polskich deweloperów ws. niepełnosprawnych - wiadomość - 2019-07-25
Wielkie branżowe firmy coraz częściej pochylają się nad potrzebami niepełnosprawnych graczy.

Pełną treść listu otwartego do polskich deweloperów znajdziecie poniżej.

Drodzy przyjaciele,

jako gracze darzymy Waszą pracę zbyt wielką sympatią, by silić się w tym miejscu na konwenanse. W ostatnich latach daliście nam niezliczone powody do radości, stworzyliście cyfrowe światy, które recenzujemy, ale w których – może przede wszystkim – dobrze się czujemy. Uciekamy w nie przed (czasami nieprzyjazną) rzeczywistością, relaksujemy się w nich, stają się one przestrzenią, w której kultywujemy długoletnie przyjaźnie i zawiązujemy nowe. Nieodmiennie wzruszacie nas i bawicie. Nie będzie też przesadą stwierdzić, że Wasze sukcesy od lat napawają nas dumą i są świetną wizytówką Polski za granicą.

Gramy niezależnie od płci, wyznania i poglądów politycznych. Pragniemy jednak, jako przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych, upomnieć się również o tych, którzy mogą mieć w obcowaniu z naszym medium problemy.

W minionym wydaniu magazynu CD-Action pojawił się artykuł „Nie trzeba wiele” (bit.ly/nietrzebawiele), który przybliża czytelnikom opowieści graczy z niepełnosprawnościami; podobne inicjatywy podjęły w ostatnich latach także inne branżowe pisma i portale. Zachęcamy do lektury, bo to krzepiące historie. Łączy je jednak pewien wspólny mianownik.

Osoby z niepełnosprawnościami natrafiają w obrębie naszego medium na kłopoty, które łatwo można wyeliminować, acz trzeba o nich myśleć na każdym etapie produkcji. Wśród najczęstszych problemów eksperci wymieniają:

  1. skomplikowane sterowanie, brak możliwości zmiany klawiszologii;
  2. brak możliwości skalowania interfejsu i napisów;
  3. przekazywanie informacji tylko na jeden sposób (audio lub wideo);
  4. niemożność wyłączenia QTE, brak stopniowania poziomu trudności;
  5. brak dbałości o kolorystykę (nieuwzględnianie ślepoty barw, błyski mogące wywołać epilepsję fotogenną);
  6. brak wsparcia dla jednego kontrolera;
  7. brak możliwości uruchomienia gry w oknie.

Apelujemy, by o potrzebach graczy z niepełnosprawnościami myśleć, już przystępując do prac nad grą. Pragniemy również zainicjować dyskusję na temat dostępności. Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy doprowadzić do poprawy komfortu grania tej znaczącej (według GUS niepełnosprawność dotyka co piątego z nas!), a wciąż wykluczonej mniejszości. Właśnie dlatego w nadchodzących tygodniach skontaktujemy się z Wami, by porozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, sposobach, w jakie wychodzicie im naprzeciw, oraz Waszych doświadczeniach z zagadnieniem accessibility.

Jako przedstawiciele polskich mediów i stowarzyszeń uważamy, że o inkluzywność zawsze warto zabiegać. W tym wypadku naprawdę nie trzeba wiele, a wielu moglibyście pomóc.

Podpisano:

CD-Action, Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, GRYOnline.pl, PSX Extreme, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Komputer Świat, PIXEL, PPE.pl Fundacja Indie Games Polska, Filmweb, Gram.pl, Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, PC Format, Poznańska Gildia Graczy