Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 września 2016, 15:50

autor: Vergil

Jack Tretton z Sony szczerze o kondycji PlayStation Vita

Nie ma co ukrywać, że PlayStation Vita nie osiągnęła sukcesu, jaki zamarzyło sobie Sony. Na taki stan rzeczy złożyło się wiele czynników, które w dwóch zdaniach doskonale zobrazował Jack Tretton – były dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment America.

Jak być może pamiętacie, Sony zapowiadało PlayStation Vitę jako nową generację przenośnego grania. Następczyni PlayStation Portable miała cechować się doskonałą grafiką i bogatymi możliwościami, a tym, co wyróżniało ją na tle mobilnej konkurencji, były rozbudowane, duże tytuły, pokroju Gravity Rush lub Uncharted: Złota Otchłań. Nie zapominajmy jednak, że w momencie premiery sprzęt musiał poradzić sobie z trudnym zadaniem pokonania nie tylko konsoli Nintendo 3DS, lecz także smartfonów i tabletów. Niestety, konsola poległa w starciu z brutalną rzeczywistością, na co złożyło się wiele czynników.

Doskonała konsola, która ukazała się zbyt późno

Choć PlayStation Vita nie była bezbronna, poległa w starciu z konkurencją. Nie pomogła nawet szeroko zakrojona kampania reklamowa. - Jack Tretton z Sony szczerze o kondycji PlayStation Vita - wiadomość - 2016-09-27
Choć PlayStation Vita nie była bezbronna, poległa w starciu z konkurencją. Nie pomogła nawet szeroko zakrojona kampania reklamowa.

Jack Tretton, który przez dziewiętnaście lat pełnił rolę dyrektora generalnego Sony Computer Entertainment America, udzielił wywiadu serwisowi IGN. Redaktorzy nie omieszkali zapytać go o powody, dla których jego zdaniem konsola nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Jak powiedział:

To wspaniały sprzęt, ale jest już za późno. Świat zmienił się przez urządzenia mobilne, które nie są dedykowanymi maszynkami do grania.

Uczciwie trzeba przyznać, że te dwa zdania doskonale obrazują sytuację, w jakiej obecnie znajduje się PlayStation Vita. Sprzęt w zasadzie nie otrzymuje wsparcia w postaci gier AAA (jedna jaskółka w formie serii LEGO wiosny nie czyni…), a jego posiadacze muszą cieszyć się z produkcji niezależnych. Fakt, wiele z nich charakteryzuje się wysokim poziomem wykonania, jednak nie są to tytuły, dla których kupuje się nową konsolę.

Wszystko wskazuje na to, że PlayStation Vita umrze w końcu śmiercią naturalną. Nam nie pozostaje nic innego, jak mieć nadzieję, że zdąży nas jeszcze zaskoczyć niejedną perełką.

PlayStation Vita została oficjalnie zaprezentowana 27 stycznia 2011. Sprzęt, funkcjonujący jeszcze w świadomości graczy jako Next Generation Portable, miał być godnym następcą święcącej triumfy sprzedażowe PlayStation Portable. Czterordzeniowy procesor ARM, 512 MB RAM i wyposażony w 128 MB pamięci układ graficzny miały zapewnić doznania nieosiągalne dla konkurencyjnych urządzeń. Premiera urządzenia odbyła się 22 lutego 2012 roku – konsola otrzymała na start szereg dużych produkcji, takich jak choćby Uncharted: Złota Otchłań, czy Gravity Rush. Reszta jest już historią.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.