Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 czerwca 2013, 09:40

autor: Adrian Werner

Injustice: Gods Among Us zdominowało amerykański rynek gier w maju

Majowy raport firmy NPD ponownie nie przyniósł optymistycznych wieści. Dobre wyniki Injustice: Gods Among Us oraz gier na konsolę przenośną 3DS nie wystarczyły, aby uchronić amerykański rynek przed poważnymi spadkami.

Duża popularność Donkey Kong Country Returns przyczyniła się do uzyskania przez konsolę przenośną Nintendo 3DS pozycji najpopularniejszej platformy na rynku amerykańskim w maju. - Injustice: Gods Among Us zdominowało amerykański rynek gier w maju - wiadomość - 2013-06-18
Duża popularność Donkey Kong Country Returns przyczyniła się do uzyskania przez konsolę przenośną Nintendo 3DS pozycji najpopularniejszej platformy na rynku amerykańskim w maju.

Organizacja analityczna NPD opublikowała raport podsumowujący wyniki amerykańskiego rynku gier za maj tego roku. W minionym miesiącu przychody branży wyniosły 386,3 milionów dolarów, co stanowi spadek o 25% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

  1. NPD – strona oficjalna

Gry

W maju Amerykanie wydali na nowe pudełkowe egzemplarze gier 187,6 mln dolarów, czyli aż o 44% mniej niż w analogicznym miesiącu w 2012 roku. Kondycja rynku jest jednak znacznie lepsza niż mogą sugerować te liczby, gdyż NPD nie wlicza do swojego raportu dystrybucji elektronicznej, mikropłatności, abonamentów oraz handlu używanymi grami.

Winą za spadek sprzedaży nowych pudełkowych egzemplarzy gier obarczono brak dużych premier. W połowie maja zeszłego roku do sklepów trafiło Diablo III, które znacznie podbiło wyniki całej branży. W sumie w minionym miesiącu zadebiutowało o 30% mniej produkcji niż 12 miesięcy wcześniej. Jedynym jasnym punktem raportu była informacja, że sprzedaż gier na konsolę przenośną 3DS wzrosła aż o 60%, co było zasługą premier Donkey Kong Country Returns oraz Luigi’s Mansion: Dark Moon.

W maju największą popularnością cieszyły się:

#

Gra

Platformy:

1.

Injustice: Gods Among Us

PS3, Wii U, Xbox 360

2.

Call of Duty: Black Ops 2

PC, PS3, Wii U, Xbox 360

3.

Donkey Kong Country Returns

3DS, Wii

4.

Dead Island: Riptide

PC, PS3, Xbox 360

5.

Luigi’s Mansion: Dark Moon

3DS

6.

Metro: Last Light

PC, PS3, Xbox 360

7.

NBA 2K13

PC, PSP, PS3, Wii, Wii U, Xbox 360

8.

BioShock Infinite

PC, PS3, Xbox 360

9.

Battlefield 3

PC, PS3, Xbox 360

10.

Lego Batman 2: DC Super Heroes

3DS, DS, PC, PS3, Vita, Wii, Wii U, Xbox 360

Sprzęt

W maju Amerykanie wydali na zakup konsol 96 mln dolarów, czyli o 31% mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejszy spadek, o 6%, zanotował rynek akcesoriów, który w ubiegłym miesiącu wygenerował 115,4 mln dolarów przychodu.

Xbox 360 obronił pozycję lidera amerykańskiego rynku konsol domowych, sprzedając się w maju w 114 tysiącach egzemplarzy. Konsola dzierży żółtą koszulkę już 29 miesiąc z rzędu. Co ciekawe jednak, firma Microsoft musiała uznać wyższość konkurencyjnego Nintendo, którego 3DS okazało się najchętniej kupowaną platformą do gier w maju. Niestety, nie podano żadnych konkretnych liczb.