Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 15 listopada 2017, 15:05

autor: Jiker

Horror Get Out nominowany do Złotego Globu jako komedia

Horror Get Out, znany w Polsce pod tytułem Uciekaj!, najprawdopodobniej stanie do walki o Złote Globy. Nieoczekiwanie film został zakwalifikowany do kategorii „Film komediowy lub musical”.

W Get Out (pol. Uciekaj!) – horrorze w reżyserii Jordana Peele’a, będącym jednym z najlepiej ocenianych filmów tego roku – wiele osób upatruje faworyta przyszłorocznych gal filmowych. W ewentualnym sukcesie ma pomóc stosunkowo niewielka liczba godnych uwagi kontrakandydatów. Film najwidoczniej stanie do walki m.in. o Złotego Globa, lecz kategoria, do której prawdopodobnie zostanie zakwalifikowany, wzbudza lekki uśmiech politowania.

Nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać… - Horror Get Out nominowany do Złotego Globu jako komedia - wiadomość - 2017-11-15
Nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać…

Źródłem doniesień jest Kristopher Tapley z redakcji Variety, który specjalizuje się w tematyce nagród filmowych. W jednym z ostatnich wpisów na Twitterze dziennikarz poinformował, że Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, będące organizatorem Złotych Globów, zadecydowało, że horror został przypisany do kategorii „Film komediowy lub musical”. Warto dodać, że decyzja nie była jednogłośna (część osób była nawet przeciwna braniu filmu pod uwagę), a na ostateczny werdykt wpłynęła zapewne duża doza satyry, jaką umieścił w swojej produkcji Jordan Peele.

Horror Get Out nominowany do Złotego Globu jako komedia - ilustracja #2

Get Out (pol. Uciekaj!) trafił do polskich kin 28 kwietnia 2017 roku (premiera światowa miała miejsce 23 stycznia podczas Sundance Film Festival). Film opowiadający o nietypowych odwiedzinach czarnoskórego mężczyzny u rodziny jego białej partnerki spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem – wygenerował przychód w wysokości ponad 253 mln dolarów i uzyskał oceny na średnim poziomie 84 punktów (za metacritic.com).

Choć brzmi to niedorzecznie, nie jest to pierwszy przypadek, gdy w kategorii „Film komediowy lub musical” ląduje film nie mający zbyt wiele wspólnego z jednym lub drugim gatunkiem filmowym. Najgłośniejszy przypadek dotyczy Marsjanina w reżyserii Ridleya Scotta, który zdobył wyróżnienie, mimo że nie jest ani komedią, ani musicalem (rozmaite akcenty humorystyczne nie zmienią faktu, że jest to przede wszystkim dramat science fiction). Inne przykłady dziwnie zakwalifikowanych filmów to Her, Wojna Charliego Wilsona, Gosford Park, Red, Turysta, Birdman, Walka żywiołów, Maska Zorro czy Ray.

Kolejna, 75. Gala Złotych Globów odbędzie się 7 stycznia 2018 roku. Listę nominowanych filmów poznamy 11 grudnia. Z kolei Oscary 2018 zaplanowano na 4 marca 2018 roku. Zestawienie kandydatów do statuetek ogłoszone zostanie 23 stycznia.

  1. Oficjalna strona Get Out
  2. Oficjalna strona Złotych Globów