Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lipca 2022, 12:32

autor: Kamil Kleszyk

Media pokazały Kojimę jako zabójcę; twórca zapowiada pozwy

Studio Hideo Kojimy, Kojima Productions, rozważa podjęcie działań prawnych po tym, jak autor gier został fałszywie powiązany z zabójstwem byłego premiera Japonii - Shinzo Abe.

Hideo Kojima, źródło: IGN, YouTube.

Od kilku dni świat żyje wstrząsającym zdarzeniem do jakiego doszło w Japonii. Były premier tego kraju - Shinzo Abe, został w piątek śmiertelnie postrzelony podczas jednego z wieców wyborczych w mieście Nara. Na miejscu zdarzenia aresztowano podejrzanego, który przyznał się do ataku.

Jak donosi agencja Kotaku, tragedia ta została wykorzystana przez internautów do żartów. Według dziennikarzy, część osób zaczęła porównywać zamachowca do twórcy gier komputerowych - Hideo Kojimy. Fałszywe informacje nabrały rozpędu do tego stopnia, że wizerunek byłego wiceprezesa Konami opublikował na Twitterze francuski prawicowy polityk Damien Rieu, który podpisał post komentarzem: „Skrajna lewica zabija”. Poniżej zobaczyć możecie post działacza, udostępniony przez użytkownika NoxDawn.

Media pokazały Kojimę jako zabójcę; twórca zapowiada pozwy - ilustracja #1
Źródło: Twitter/@NoxDawn

Mężczyzna najprawdopodobniej został powiadomiony, iż pochopnie wziął żart za prawdę, bowiem wspomniana wiadomość szybko zniknęła z jego profilu.

Naiwnie wziąłem żart za informację… nie sądziłem, że można tworzyć żarty o zamachu na człowieka, ale popełniłem błąd, nie sprawdzając jej przed udostępnieniem. Przepraszam Hideo Kojimę i fanów Metal Gear – brzmią opublikowane przeprosiny Damiena Rieu.

Jak się okazuje, zanim fałszywa informacja została wycofana z Twittera polityka, jedna z greckich stacji telewizyjnych natrafiła na ów komunikat, który został później wykorzystany podczas programu informacyjnego. W trakcie audycji dotyczącej ataku na byłego premiera Japonii, wyemitowano zdjęcie Kojimy i błędnie wskazano go jako podejrzanego zamachowca (materiał możecie zobaczyć pod tym linkiem).

W sobotę firma Kojima Productions opublikowała oświadczenie, w którym informuje, że rozważa podjęcie działań prawnych przeciwko wspomnianym fake newsom.

Media pokazały Kojimę jako zabójcę; twórca zapowiada pozwy - ilustracja #2
Źródło: Twitter/@KojiPro2015_EN

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej