Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 listopada 2022, 09:45

autor: Adrian Werner

Gry SimFabric zniknęły ze Steam, polska spółka pod ostrzałem

Gry polskiej firmy SimFabric zostały usunięte ze Steam. Powodem są wątpliwości co do prawdziwości recenzji, które wystawili użytkownicy tego serwisu.

Źródło fot. SimFrabric. Screen z Cthulhu: Books of Ancients
i

Na Steamie zablokowano konto polskiej firmy SimFabric. Prawie wszystkie studia zniknęły ze sklepu. Osoby, które nabyły je wcześniej, mogą wciąż je pobrać.

 1. Powodem zablokowania konta są wątpliwości w sprawie recenzji gier firmy na Steamie.
 2. Afera rozkręciła się z powodu prologu do Cthulhu: Books of Ancients. Produkcja okazała się sporą klapą – jej rekord aktywności wynosi raptem 14 osób bawiących się równocześnie na Steamie.
 3. Trochę ponad tydzień od premiery profil gry na Steamie zalały pozytywne recenzje. Wszystkie one pojawiły się tego samego dnia i wystawiły je nowe konta, nieposiadające żadnych przypisanych gier. Gracze zaczęli więc podejrzewać, że te pozytywne oceny wystawili sami deweloperzy, próbujący ratować odbiór Cthulhu: Books of Ancients Prologue.
 4. Deweloperzy z SimFabric nerwowo zareagowali na te oskarżenia. Na forach Steam poświęconych ich grom wszystkie informacje podejmujące tę kwestię były usuwane. Z powodu zgłaszania ich autorów niektóre konta użytkowników zostały czasowo zablokowane – taki los spotkał m.in. wyrażającego wątpliwości dewelopera pracującego nad grą Otherwar.
 5. Ostatecznie o sprawie dowiedziało się Valve i w rezultacie konto SimFabric zostało zablokowane. Spółka zapewnia, że próbuje wyjaśnić sprawę z właścicielem Steam, ale na razie trudno ocenić, jaki będzie efekt.

Sytuacja jest tym gorsza, że SimFabric jest nie tylko deweloperem. Firma pełniła również rolę wydawcy zewnętrznych projektów. W rezultacie ze Steama zniknęły również gry m.in. polskiego zespołu Sleepwalking Potatoes (autorzy nadchodzącego horroru My Demon Wife), który raczej w niczym tutaj nie zawinił i oberwał rykoszetem.

 1. SimFabric – strona oficjalna

Gry usunięte ze Steam z powodu zablokowania konta SimFabric

W wyniku zablokowania konta SimFabric ze Steam usunięto nie tylko pełne wersje gier, ale również dema i prologi. Lista produkcji jest następująca:

 1. Cthulhu: Books of Ancients
 2. ElectriX: Electro Mechanic Simulator
 3. Farm&Fix Simulator
 4. Flipper Mechanic
 5. Gardenia
 6. Moon Village
 7. Mushrooms: Forest Walker
 8. My Demon Wife
 9. P.U.G.S. Agents
 10. Ring of Life: Survive in Proxima
 11. Saboteur!
 12. Saboteur II: Avenging Angel
 13. Saboteur SiO
 14. The Artifact Hunter

Wyjątkiem jest House Designer, najpewniej dlatego, że tutaj SimFabric wydało grę wspólnie z firmą PlayWay, oraz nadchodzące HERO: Flood Rescue.