Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 listopada 2022, 15:49

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Stażystka smuci się, bo nie wpisano jej na listę twórców GoW Ragnarok

Producentka muzyczna i kompozytorka Jessica Mao, która pracowała jako stażystka w Santa Monica Studio, twierdzi, że miała swój wkład w powstanie God of War: Ragnarok, ale nie została wymieniona na liście twórców.

Źrodło fot. Sony Interactive Entertainment
i

Jessica Mao – producentka muzyczna i kompozytorka, która pracowała w Santa Monica Studio podczas tworzenia God of War: Ragnarokujawniła na Twitterze, że brała czynny udział w procesie edycji, implementacji i aranżacji muzyki do kilku fragmentów gry. Efekt jej prac możemy usłyszeć m.in. w scenie, w której Freja ściga Kratosa i Atreusa.

Ponadto Mao opublikowała materiały dowodzące, w jaki sposób pokonała pewne przeszkody techniczne, by na przykład odpowiednio stonować część muzyki słyszanej podczas walki głównego bohatera z Thorem.

Fragment, z którego jestem najbardziej dumna, to ten, w którym usunęłam wszystkie instrumenty i zostawiłam tylko perkusję i wokal – czytamy w serii postów.

I chociaż wątek brzmi jak celebracja tego, co artystka osiągnęła, Mao ze smutkiem dodała, że w ogóle nie została uwzględniona wśród twórców Ragnaroku, ponieważ jej wkład w tytuł nie spełnił „minimalnych kryteriów”. Zaapelowała również do twórców, by doceniali wszystkie osoby, nawet gdy ich wkład w dzieło był niewielki.

Było to dla mnie niesamowicie rozczarowujące i zniechęcające do nauki, nie chciałabym, żeby ktokolwiek inny przez to przechodził. Proszę twórców gier o uznanie każdego, kto bierze udział w pracach nad nimi. Tylko wtedy ma to jakiś sens – zaapelowała.

Co ciekawe, producentka dodała, że mimo próśb jej nazwisko nie zostało nawet w późniejszym czasie dodane do końcowych napisów. Powodem tego ma być rzekoma niemożność aktualizacji tego elementu.

Niestety, mojego nazwiska nie ma w napisach końcowych i najwyraźniej nie można go dodać w aktualizacji – dodała rozżalona artystka.

Rozgoryczenie Mao wydaje się uzasadnione. Kompozytorka z pewnością poświęciła sporo czasu na ukończenie swojego dzieła i liczyła, że zostanie to upamiętnione. Z drugiej zaś strony nie należy oczekiwać od producentów, by uwzględnili na gigantycznej liście twórców każdą osobę, która przyłożyła rękę do powstania gry. Tym bardziej jeśli mowa o stażystach. Aczkolwiek z pewnością byłby to bardzo miły gest.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy Jessica Mao powinna zostać uwzględniona na liście twórców God of War Ragnarok?

Tak
51%
Nie
43,7%
Nie wiem
5,4%
Zobacz inne ankiety