Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 września 2015, 13:58

Glitchspace - nowy zwiastun obiecującej gry logicznej

W Steam Early Access zadebiutowała aktualizacja 2.0 do wczesnej wersji obiecującej pierwszoosobowej gry logicznej Glitchspace. Jej akcja toczy się w wirtualnej rzeczywistości, którą możemy w dalekim stopniu manipulować za pomocą wizualnego języka programowania.

W styczniu tego roku niezależne studio Space Budgie rozpoczęło za pośrednictwem Steam Early Access sprzedaż wczesnej wersji nietypowej pierwszoosobowej gry logicznej Glitchspace. Projekt był obiecujący, ale miał też wiele problemów. Autorzy wzięli sobie jednak do serca opinie graczy i w ciągu następnych kilku miesięcy kompletnie przebudowali swoje dzieło, zmieniając oprawę graficzną, interfejs, zagadki i mechanizmy rozgrywki. Owocem tego jest wypuszczona właśnie potężna aktualizacja 2.0. Z tej okazji twórcy opublikowali także nowy zwiastun.

Akcja gry toczy się w cyberprzestrzeni o nietypowym wyglądzie, zainspirowanym twórczością holenderskiego malarza Pieta Mondarina. Był on ojcem neoplastycyzmu, czyli jednego z najwcześniejszych kierunków postulujących w malarstwie abstrakcję geometryczną, wykorzystującą głównie proste linie, prostokąty oraz kolory podstawowe.

Gracz wciela się w postać hakera, który jest w stanie za pomocą wizualnego języka programowania manipulować geometrią wirtualnego świata. W ten musi pokonywać przeszkody i rozwiązywać zagadki. Programowanie oparte zostało na prostym interfejsie pozwalającym na szybkie i łatwe wprowadzanie pożądanych zmian, ale jednocześnie fundamenty tych aktywności oparte zostały na podstawowych zasadach stosowanych w innych, bardziej skomplikowanych językach tego typu, więc podczas zabawy możemy się przy okazji nauczyć sporo przydatnych rzeczy.

Obecnie Glitchspace oferuje spory zestaw samodzielnych poziomów oraz pierwsze etapy planowanej kampanii fabularnej. W jej ramach będziemy podczas pokonywania wyzwań szukali błędów w programie wirtualnej rzeczywistości i za ich pomocą krok po kroku poznawali prawdę o świecie oraz jego twórcach. Dostępny jest także tryb sandboksowy, pozbawiony tradycyjnych zadań, w którym możemy swobodnie bawić się w programowanie otoczenia. Dodatkową atrakcją jest wsparcie dla hełmów VR.

Obecnie Glitchspace znajduje się w fazie alfa, a premiera pełnej wersji ma nastąpić w przyszłym roku. W planach jest jedynie wersja pecetowa. Wczesną edycję sprzedawaną w ramach Steam Early Access można nabyć za 12,99 euro, czyli w przeliczeniu około 55 złotych.

  1. Glitchspace – oficjalna strona gry
  2. Glitchspace w Steam Early Access