futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 14 czerwca 2020, 12:38

autor: Bartosz Woldański

GeForce RTX 3090 królem wydajności o ogromnym poborze mocy

Premiera kart graficznych Nvidia Ampere zbliża się wielkimi krokami. Sugerują to plotki, które ostatnio mnożą się jak grzyby po deszczu. Z najnowszego przecieku dowiedzieliśmy się więcej o karcie GeForce RTX 3090 z 24 GB VRAM-u, która ma zastąpić Titana RTX i cechować się ogromnym poborem mocy.

GeForce RTX 3090 królem wydajności o ogromnym poborze mocy - ilustracja #1
GeForce RTX 3090 ma być absolutnym królem wydajności.

Niedawno informowaliśmy Was o nowych szczegółach dotyczących specyfikacji najmocniejszych kart graficznych z rodziny Ampere, według których GeForce RTX 3090 miałby być odpowiednikiem Titana RTX. Niemiecki serwis Igor’sLab, który jest uznawany za rzetelne źródło przecieków, ujawnił, że współczynnik TGP (ang. Total Graphics Power) topowego modelu wynosi aż 350 W, a sam rdzeń (GA102) pobiera 230 W. Tak jest, pomimo zastosowania chipu wykonanego w 7-nanometrowej litografii, ale firma Nvidia najwidoczniej nie chce iść na żadne kompromisy w kwestii wydajności. Dla porównania maksymalny pobór mocy w wybranych niereferencyjnych GeForce’ach RTX 2080 Ti wynosi „tylko” 260 W. Aby ujarzmić tę bestię, „zieloni” muszą postarać się o odpowiednie chłodzenie (tak może wyglądać nowa karta Nvidii). Portal Igor’sLab pokusił się o rozłożenie RTX-a 3090 pod względem poboru mocy na czynniki pierwsze, z czym możecie zapoznać się poniżej.

GeForce RTX 3090 – orientacyjne zużycie i straty energii:

  • TGP (pobór mocy całej karty graficznej): 350 W
  • 24 GB pamięci GDDR6X (384-bitowa szyna): 60 W (2,5 W na moduł pamięci)
  • MOSFET, cewka indukcyjna, NVDD (napięcie GPU): 26 W
  • MOSFET, cewka indukcyjna, FBVDDQ (napięcie bufora ramki): 6 W
  • MOSFET, cewka indukcyjna, PEXVDD (napięcie PCI Express): 2 W
  • Inne napięcia i sekcja wejściowa (AUX): 4 W
  • Wentylatory i inne: 7 W
  • Straty na PCB: 15 W
  • Rdzeń GPU: około 230 W

Jak wynika z powyższej rozpiski, różnica we wskaźniku TGP względem najmocniejszej karty firmy Nvidia z poprzedniej generacji jest bardzo duża, co powinno przełożyć się również na wyraźny wzrost wydajności w planowanych na ten rok układach Ampere (w plotkach mówi się nawet o 40-50%). Trzeba mieć też na uwadze, że w tym przypadku mowa o karcie GeForce RTX 3090 w wydaniu Founders Edition. W topowych modelach niereferencyjnych pobór mocy mógłby być jeszcze wyższy.

GeForce RTX 3090 królem wydajności o ogromnym poborze mocy - ilustracja #2
O schłodzenie topowych modeli GeForce RTX 3000 nie będzie łatwo. Źródło: Chiphell.

Portal Igor’sLab sugeruje również, że masowa produkcja GeForce’ów RTX 3000 ma rozpocząć się w sierpniu bieżącego roku. Premiera pierwszych kart odbyłaby się w takim przypadku we wrześniu. W tym terminie na rynku miałyby – według nieoficjalnych doniesień – ukazać się GeForce’y RTX 3070 i 3080. Nieco później, bo w czwartym kwartale, wyszłaby karta GeForce RTX 3080 Ti, natomiast w pierwszym kwartale 2021 roku zadebiutowałby najsłabszy GeForce RTX 3060. Nie wiadomo, kiedy wobec tego odbyłaby się premiera GeForce’a RTX 3090. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość.