Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 lutego 2019, 13:20

autor: AlexB

Foundation - średniowieczne SimCity z udanym startem we wczesnym dostępie na Steam

Foundation, czyli niezależna strategia ekonomiczna o budowie średniowiecznego miasta, została bardzo ciepło przyjęta przez graczy. W niecały tydzień od premiery we wczesnym dostępie tytuł kupiło na Steamie około 24 000 osób. W szczytowych okresach jednocześnie bawi się w nim przeszło 2 000 wirtualnych burmistrzów.

Połączenie Anno, Settlersów, SimCity oraz Faraona, okraszone dodatkowo elementami narracyjnymi w stylu Crusader Kings II. Brzmi intrygująco? Jeśli tak, to powinniście zainteresować się Foundation. Tytuł od niezależnego kanadyjskiego studia Polymorph Games zadebiutował niecały tydzień temu na Steamie w ramach wczesnego dostępu i trzeba przyznać, że była to całkiem udana premiera. Według danych serwisu SteamSpy (widocznych jedynie dla osób, które wpłaciły odpowiednią kwotę na Patreonie), produkcję zakupiło około 24 000 osób. Z kolei jak możemy zobaczyć na stronie SteamCharts, w szczytowych okresach w grze bawi się przeszło 2 000 miłośników strategii ekonomicznych. To przyzwoite liczby, a należy pamiętać, że Foundation jest dostępne również na GOG-u.

Oprawa wizualna Foundation nie sili się na realizm. - Foundation - średniowieczne SimCity z udanym startem we wczesnym dostępie na Steam - wiadomość - 2019-02-07
Oprawa wizualna Foundation nie sili się na realizm.

Same liczby to jednak nie wszystko. Na Steamie 75% z 610 opinii graczy na temat Foundation jest pozytywnych. Tytuł jest chwalony przede wszystkim za przyjemną i już na tym etapie całkiem rozbudowaną rozgrywkę oraz ogromny potencjał, jaki w nim drzemie. Z drugiej strony, gracze narzekają między innymi na brak samouczka, przez co wielu rzeczy trzeba się samemu domyślać i w konsekwencji pierwsze spotkanie z produkcją może być odpychające, oraz wysoką cenę. Obecnie na GOG-u i Steamie trwa promocja i dzieło studia Polymorph Games kosztuje 97,19 złotych, lecz jego normalna cena na obu tych platformach to aż 107,99 złotych.

Od momentu premiery Foundation otrzymało cztery aktualizacje. Jeśli twórcy z Polymorph Games nie zwolnią tempa i wciąż będą dokładali do swojej produkcji kolejne elementy, to szykuje się prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników średniowiecznych klimatów i city builderów. Premiera pełnej wersji zaplanowana jest na przyszły rok.