Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 lutego 2019, 13:21

autor: Bartosz "Frozen" Krawcewicz

Forbes – wśród najbogatszych Polaków współwłaściciele CD Projektu i Techlandu

Magazyn Forbes opublikował nowy ranking 100 najbogatszych Polaków. W tegorocznym zestawieniu ponownie znaleźli się przedstawiciele branży gier wideo, m.in. Paweł Marchewka z firmy Techland oraz Marcin Iwiński i Michał Kiciński – współzałożyciele CD Projektu.

W opublikowanym przez magazyn Forbes rankingu stu najbogatszych Polaków znalazło się aż 43 miliarderów (dwa razy więcej niż dekadę temu). Na pierwsze miejsce, po 12 latach, powrócił Michał Sołowow z majątkiem szacowanym na 13,33 mld zł. Drugie miejsce przypadło Zygmuntowi Solorzowi (10,01 mld zł), a podium zamykają dzieci zmarłego w 2015 roku miliardera Jana Kulczyka – Dominika i Sebastian, każde z majątkiem szacowanym na 6,81 mld zł.

Paweł Marchewka założył firmę Techland w 1991 roku. - Forbes – wśród najbogatszych Polaków współwłaściciele CD Projektu i Techlandu - wiadomość - 2019-02-28
Paweł Marchewka założył firmę Techland w 1991 roku.

Wśród przedstawicieli branży gier wideo najwyżej znalazł się Paweł Marchewka. Założyciel Techlandu uplasował się na 8. miejscu z majątkiem 3,52 mld zł, czyli dokładnie takim samym jak rok wcześniej. Współzałożyciele CD Projektu znajdują się kolejno na 13. miejscu (Marcin Iwiński, majątek 2,30 mld zł) i 17. miejscu (Michał Kiciński, majątek 1,99 mld zł). Na 32. miejscu, z majątkiem szacowanym na 1,16 mld zł, uplasował się Piotr Nielubowicz – Wiceprezes Zarządu ds. finansowych w grupie CD Projekt. We wszystkich trzech przypadkach zanotowano wzrost o ok. 64% w porównaniu z poprzednim rokiem. Listę najbogatszych przedstawicieli branży gier wideo zamyka debiutujący w rankingu Adam Kiciński (prezes Zarządu CD Projekt S.A.), który dzięki majątkowi szacowanemu na 631 mln zł, znalazł się na 80. miejscu zestawienia.

Łączna wartość majątku stu najbogatszych Polaków wyniosła 152 mld złotych i była wyższa od zeszłorocznej o 4%.