Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 19 listopada 2018, 14:20

autor: AlexB

Fantastyczne zwierzęta z wynikiem poniżej oczekiwań w Box Office US

Jak nietrudno się domyślić, w ten weekend w amerykańskich kinach królowały Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. Mimo niezłego otwarcia tytuł nie osiągnął spodziewanego przez wytwórnię wyniku. Kolejne miejsca w zestawieniu Box Office zajęły świąteczna animacja Grinch oraz Bohemian Rhapsody.

Potteromania wciąż się trzyma za oceanem, choć nie tak mocno jak kiedyś. W pierwszy weekend po premierze, Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda, czyli kontynuacja spin-offu sagi o małym czarodzieju, uplasowały się na szczycie zestawienia Box Office USA. Tytuł zgromadził w Stanach Zjednoczonych nieco ponad 62 miliony dolarów (253 miliony na całym świecie). Nie jest to wynik zły, lecz wyraźnie gorszy od tego, jakim mogła się pochwalić na otwarcie poprzednia część (przeszło 74 miliony dolarów) i nieco niższy od przewidywań producentów, którzy celowali w debiut na poziomie 65 milionów dolarów.

Czy wynik otwarcia osiągnięty w USA przez najnowszą odsłonę Fantastycznych zwierząt jest zadowalający? To kwestia dyskusyjna. - Fantastyczne zwierzęta z wynikiem poniżej oczekiwań w Box Office US - wiadomość - 2018-11-20
Czy wynik otwarcia osiągnięty w USA przez najnowszą odsłonę Fantastycznych zwierząt jest zadowalający? To kwestia dyskusyjna.

Wpływ na gorsze niż oczekiwano otwarcie Fantastycznych zwierząt: Zbrodni Grindelwalda w USA mogą mieć niezbyt przychylne recenzje, jakie pojawiły się w prasie jeszcze przed oficjalną premierą. W serwisie Rotten Tomatoes zaledwie 40% z 213 opinii na temat filmu Davida Yatesa jest pozytywnych. Krytycy narzekają między innymi na spore dłużyzny i na generalną nudę, która wylewa się z ekranu. Całości nie pomogła nawet gwiazdorska obsada, z Eddie’em Redmayne’em, Katherine Waterston, Johnnym Deppem i Jude’em Law na czele.

W amerykańskich kinach czuć już również świąteczną atmosferę. Na drugim miejscu najnowszego weekendowego zestawienia Box Office USA znalazła się animacja Grinch. Kolejna adaptacja bajki autorstwa Theodora Dr. Seuss Geisela o zielonym stworze, który nienawidził Bożego Narodzenia (i któremu tym razem głosu udzielił Benedict Cumberbatch), zarobiła w Stanach Zjednoczonych pod koniec ubiegłego tygodnia ponad 38 milionów dolarów. Wielce prawdopodobne jednak, że w kolejnym zestawieniu zarobki Grincha nie będą już tak okazałe. Za dwa dni na ekrany kin wchodzi bowiem Ralph Demolka w internecie, który bez wątpienia zwróci uwagę większości młodszej widowni.

Mniej więcej tak wygląda reakcja wielu na ozdoby świąteczne w marketach w listopadzie. - Fantastyczne zwierzęta z wynikiem poniżej oczekiwań w Box Office US - wiadomość - 2018-11-20
Mniej więcej tak wygląda reakcja wielu na ozdoby świąteczne w marketach w listopadzie.

Podium weekendowej listy Box Office USA zamyka Bohemian Rhapsody. Historia kultowego zespołu Queen w reżyserii Bryana Singera zgarnęła 15,7 miliona dolarów. Łącznie na całym świecie zarobki filmu sięgają przeszło 384 milionów dolarów. Warto zauważyć, że to druga najlepiej zarabiająca biografia muzyka (lub zespołu muzycznego) w USA od 1978 roku. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje Straight Outta Compton, opowiadające o założeniu kultowej raperskiej grupy NWA. Za to na świecie Bohemian Rhapsody nie ma sobie równych, jeśli chodzi o ten gatunek filmowy.

Kolejne dwa miejsca w omawianym zestawieniu zajęły premiery – komedia Rodzina od zaraz z Markiem Wahlbergiem i Rose Byrne oraz dramat Wdowy Steve'a McQueena (Zniewolony, Głód). W miniony weekend produkcje te zarobiły odpowiednio 14,7 i 12,3 miliona dolarów. Patrząc na następne pozycje, wciąż bardzo mocno trzymają się Narodziny gwiazdy. Dramat muzyczny z Bradleyem Cooperem i Lady Gagą w rolach głównych zarobił za oceanem pod koniec ubiegłego tygodnia 4,4 miliona dolarów i siódmy tydzień z rzędu pojawia się w pierwszej dziesiątce Box Office USA.

Pozycja

Poprzednio

Tytuł filmu

Przychód weekendowy (w dolarach)

Łączny przychód w USA (w dolarach)

Łączny przychód na świecie (w dolarach)

1.

Nowość

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda

62,2 mln

62,2 mln

253,2 mln

2.

1.

Grinch

38,1 mln

126,5 mln

151,7 mln

3.

2.

Bohemian Rhapsody

15,7 mln

127,8 mln

384,3 mln

4.

Nowość

Rodzina od zaraz

14,7 mln

14,7 mln

-

5.

Nowość

Wdowy

12,3 mln

12,3 mln

19,6 mln

6.

4.

Dziadek do orzechów i cztery królestwa

4,6 mln

43,8 mln

116,2 mln

7.

5.

Narodziny gwiazdy

4,3 mln

185,5 mln

340,7 mln

8.

3.

Operacja Overlord

3,8 mln

17,7 mln

32,7 mln

9.

6.

Dziewczyna w sieci pająka

2,5 mln

13,2 mln

26,5 mln

10.

7.

Nobody's Fool

2,2 mln

28,8 mln

29,1 mln