Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 marca 2014, 10:45

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

East vs. West – zimnowojenna strategia idzie do kosza. Project Kennedy zajmuje jej miejsce

Turowa strategia o zimnej wojnie East vs. West: A Hearts of Iron Game nie ujrzy światła dziennego. Jej wydawca, Paradox Interactive, podjął trudną decyzję o skasowaniu produkcji po tym, jak studio BL-Logic utknęło w martwym punkcie. Na szczęście pomysł na grę nie umarł zupełnie – część ekipy podjęła się prac nad podobnym tytułem, nazwanym Project Kennedy.

East vs. West: A Hearts of Iron Game - East vs. West: A Hearts of Iron Game – strategia w czasach zimnej wojny idzie do kosza. Project Kennedy zajmuje jej miejsce - wiadomość - 2014-03-10
East vs. West: A Hearts of Iron Game

Firma Paradox Interactive na swoim oficjalnym forum powiadomiła graczy o anulowaniu gry East vs. West: A Hearts of Iron Game – strategii turowej osadzonej w czasach zimnej wojny, nad którą pracowało studio BL-Logic. Jak wyjaśnia wydawca, projekt został poważnie opóźniony i podobno nawet wypuszczenie go w formie otwartej bety lub w ramach wczesnego dostępu niewiele by pomogło. Prace nad East vs. West jako samodzielnym tytułem trwały od 2011 roku – okres ten przedstawiciele Paradox Interactive wspominają jako bardzo burzliwy. Wcześniej produkcja powstała jako modyfikacja do Hearts of Iron III. Twórcy podstawki ujrzeli w niej potencjał i zgodzili się na stworzenie pełnoprawnej gry na bazie moda. Jak widać, niewiele z tego wyszło.

Project Kennedy

Czy kolejna szansa na ujrzenie porządnej strategii w realiach zimnej wojny umarła wraz z East vs. West? Niekoniecznie. Część ekipy pracującej nad skasowaną produkcją oraz innymi tytułami Paradox Interactive wzięła się za grę podobną w założeniach – Project Kennedy. W serwisie Indiegogo trwa właśnie zbiórka na jej rzecz. Zespół potrzebuje 480 tysięcy dolarów, by stworzyć grę od nowa, ale jeśli nie uda się zebrać całej kwoty, spróbuje zbudować ją na bazie istniejącego kodu East vs. West. Jednocześnie twórcy podkreślają, że są bardzo niezadowoleni z pracy byłych kolegów z BL-Logic. Serwis Blue’s News podał interesujący cytat z opisu kampanii, który obecnie najwyraźniej został zmieniony (najbardziej zjadliwy fragment usunięto z karty gry w Indiegogo, ale wujek Google go zapamiętał). Całość brzmiała tak:

Pracowaliśmy nad grami Paradox i BL-Logic. Nie jesteśmy całym zespołem z BL-Logic, które zajmowało się East vs. West i ostatecznie zawiodło na całej linii z dostarczeniem gotowego prouktu do 6 marca 2014 roku. Mieli ćwierćmilionowy budżet i cztery lata, aby stworzyć swój tytuł, ale i tak zawalili. Znamy tych gości, ich złe zarządzanie i wiemy, jak bardzo dziurawa była ostatnia wersja gry. Ten projekt jest od nich zupełnie [sic!] niezależny. Oni zawiedli, ale nam się uda. Jesteśmy zawodowcami, dotrzymujemy terminów, zapewniamy jakość i wiemy, co jest ważne.

Twórcy Project Kennedy nie szczędzą krytyki kolegom z BL-Logic - East vs. West: A Hearts of Iron Game – strategia w czasach zimnej wojny idzie do kosza. Project Kennedy zajmuje jej miejsce - wiadomość - 2014-03-10
Twórcy Project Kennedy nie szczędzą krytyki kolegom z BL-Logic

Panowie z nowej ekipy deweloperskiej (wśród nich znajduje się Polak) wyraźnie odcinają się od niepowodzenia BL-Logic, zapewniając, że nie powtórzą błędów dewelopera East vs. West. Project Kennedy ma być tym, czego nie dało nam East vs. West – rozbudowaną turówką pozwalającą poprowadzić wschodni lub zachodni blok do dominacji w Europie. Prócz regularnej wojny, ważną rolę ma odegrać dyplomacja, wywiad i rozwój technologiczny. Trzy warunki zwycięstwa to: wyścig zbrojeń (potęga nuklearna), podbój Europy oraz dominacja ekonomiczna. Póki co, nie wyznaczono przybliżonej daty premiery Project Kennedy. Więcej na temat samej gry dowiecie się z niżej zamieszczonego filmu:

  1. Zbiórka na Project Kennedy w serwisie Indiegogo