Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 grudnia 2010, 11:54

autor: Bartosz "nqr" Krajewski

E-sport: Liga Cybersport i ESL łączą siły!

Głównym tematem, który wywołał najwięcej spekulacji w minionym tygodniu jest utworzenie projektu Turtle Entertainment Poland, powstałego w wyniku porozumienia Ligi Cybersport z firmą Turtle Entertainment GmbH, odpowiadającą za największą ligę na świecie, czyli Electronic Sports League.

Głównym tematem, który wywołał najwięcej spekulacji w minionym tygodniu jest utworzenie projektu Turtle Entertainment Poland, powstałego w wyniku porozumienia Ligi Cybersport z firmą Turtle Entertainment GmbH, odpowiadającą za największą ligę na świecie, czyli Electronic Sports League.

Wiadomość ta obiegła wszystkie polskie serwisy esportowe w piątkowy wieczór. Od teraz Cybersport i ESL będą wspólnie pracować nad zapewnieniem, zarówno profesjonalistom jaki i amatorom, dużej ilości turniejów LAN, a tym samym doprowadzeniem sportów elektronicznych w Polsce do bardzo dobrej „kondycji”.

Całe przedsięwzięcie jest świetnym pomysłem, ponieważ zamiast konkurencji postawiono na współpracę, której efekty będziemy mogli obserwować w nowym roku. Pewnym jest, że po ponad dwóch latach do kalendarza powrócą prestiżowe rozgrywki ESL Pro Series zwieńczane turniejami LAN. Warto dodać, że nie będą one połączone z finałami Cybersportu. Więcej szczegółów powinniśmy poznać za jakiś czas.

Kolejną ważną sprawą zwłaszcza dla Europejczyków jest rozlosowane grupy finałowej Intel Extreme Masters European Championship V, czyli odpowiednika Ligi Mistrzów. Zawody będą rozgrywane w Counter-Strike, StarCraft II oraz Quake Live. W każdej grze mamy swoich reprezentantów, kolejno są to: drużyna Frag eXecutors, Tarson, a także av3k i tox1c. Egzekutorzy trafili do grupy A uznanej za trudniejszą, w której przyjdzie im się zmierzyć m.in. z SK Gaming, mTw, czy mousesports. Pełne zestawienie grup znajdziesz tutaj.

Na naszej rodzimej scenie także nie było nudno. Do wiadomości publicznej została podana informacja, że reaktywowana zostanie najbardziej utytułowana polska organizacja w historii. Mowa o D-Link PGS, które powraca pod swoją starą nazwą, czyli PGS Gaming. Powodem zmiany jest nieprzedłużenie umowy sponsorskiej przez firmę D-Link. Pieczę nad wszystkim będzie sprawować Mariusz „mario” Sikora, pracujący niegdyś we Frag eXecutors. Jak na razie nie wiadomo jakie drużyny będą wchodziły w szeregi PGS.

UniversalSoldiers postanowiło zakończyć współpracę ze swoją dotychczasową drużyną Counter-Strike, w której skład wchodzili: brd, destru, szpero, skynet, insider. Przyczyną jest spadek formy spowodowany słabą motywacją i zmniejszeniem intensywności treningów. Menedżerowie organizacji jednak od razu poinformowali, że przejęli skład od Voodoo Gaming, który jest drugą siła w Polsce. Obecnie barwy US na platformie CS reprezentują: amateur, ruloN, pistolero, Snax i Swone.

Zarząd „uniwersalnych” zdecydował się także na rozstanie się ze swoją dywizją StarCraft II: Wings of Liberty, która dołączyła do nich w listopadzie. Dwójka zawodników podczas kwalifikacji do turnieju MSI organizowanego przez Electronic Sports League Polska oszukiwała. Stąd właśnie taka a nie inna decyzja. Warto dodać, że Artur „Nerchio” Bloch (jeden z oszukujących) wstąpił w szeregi najpopularniejszej organizacji we Francji, czyli Against All Authority.

Zapowiedziana została druga edycja turnieju Euphoric Saycom Challenge, który przeznaczony jest dla graczy Call of Duty 4. Pierwsza część tej imprezy odbyła się kilka tygodni temu w kafejce Saycom w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wtedy najlepsi okazali się reprezentanci duńskiego Dynamic-Gaming. Następny event odbędzie się w dniach od 26 do 27 marca 2011 roku w poznańskim centrum handlowym PLAZA. Najważniejsze, że teraz do CoD4 dołączą takie gry jak Counter-Strike, FIFA 11 i Quake Live. Szykuje się pierwszy od dawna tak duży turniej w stolicy wielkopolski.

Tydzień temu informowaliśmy o zmianach kadrowych w Szwecji. Niemcy nie chcieli być gorsi i również zdecydowali się na modyfikacje w swoich składach. Główną rolę w tym transferowym szale odgrywały mousesports i Team ALTERNATE. „Myszy” musiały pożegnać się z Navidem „Kapio” Javadim oraz Fatihem „gob b” Dayikem, a w związku z tym na nieco ponad miesiąc przed finałami Intel Extreme Masters w drużynie Counter-Strike’a zwolniły się aż dwa miejsca. Jedno z nich zajął Manuel „approx” Zeitz, który dotychczas grał w ALTERNARTE. Drugie wolne miejsce jak na razie pozostaje wolne, chociaż mówi się, że ma je zająć zawodnik TBH.Asus - Thanh Vinh „ninja” Bui.

W związku z tym, że ALTERNATE straciło Zeitza, reszta drużyny poszukuje godnego następcy i właśnie dlatego testom zostali poddani Christian „ChRRRRp” Porten oraz Christian „crisby” Schmitt.

Na koniec warto dodać, że serwis eSpMAG przygotował plebiscyt „WYBIERZ ESPORTOWCA ROKU 2010”, którego celem jest wyłonienie graczy, turnieju oraz dziennikarza roku 2010. Głosowanie odbywa się w ośmiu różnych kategoriach. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Materiał dostarcza Bartosz „nqr” Krajewski za pośrednictwem serwisu eSpMAG.pl.

gry