futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 15 stycznia 2020, 21:19

DualShock 5 będzie kompatybilny z PlayStation 4. Tak twierdzi francuska strona PlayStation

Na francuskiej stronie marki PlayStation pojawiła się informacja, jakoby pad DualShock 5 pozwalał na granie na PlayStation 4. Wzmianka ponownie rozbudziła nadzieje związane z plotkami na temat rzekomej kompatybilności poprzedniej wersji kontrolera z nową konsolą.

Oficjalnych informacji o PS5 mamy jak na lekarstwo. - DualShock 5 będzie kompatybilny z PlayStation 4. Tak twierdzi francuska strona PlayStation - wiadomość - 2020-01-15
Oficjalnych informacji o PS5 mamy jak na lekarstwo.

PlayStation 5 wciąż pozostaje wielką tajemnicą. Jeśli nie liczyć logo i mało wiążących zapewnień, to Sony nie ujawniło niemal nic na temat tej konsoli. W praktyce pozostają nam jedynie rozmaite plotki, ale nie sposób stwierdzić, na ile są one zgodne z prawdą. Nie inaczej jest z pogłoską o tym, jakoby pady do PS4 miały być kompatybilne z nowym urządzeniem, która pojawiła się na początku roku za sprawą Respawn First. Jednakże ostatnie doniesienia wskazują, że w informacji serwisu może być ziarno prawdy. Na oficjalnej stronie PlayStation znalazła się wzmianka, jakoby na grę na PlayStation 4 pozwalał pad oznaczony jako DS 5, co zdaje się oznaczać DualShocka 5. Co ciekawe, widać to po włączeniu francuskiej wersji językowej, ale na angielskiej stronie nie ma o tym ani słowa, mimo że w obu przypadkach datę artykułu podano na… 19 stycznia 2017 roku.

Czy „DS5” w sekcji „Kompatybilne DualShocki” odnosi się do pada PlayStation 5? (Źródło: Sony).
Czy „DS5” w sekcji „Kompatybilne DualShocki” odnosi się do pada PlayStation 5? (Źródło: Sony).

Możemy się zastanawiać, czy skoro piąty DualShock jest kompatybilny z PlayStation 4, to czy przypadkiem nie potwierdza to też możliwości zabawy starym padem na PS5. Nie wydaje się to zbyt prawdopodobne z biznesowego punktu widzenia, chyba że DualShock 5 zostanie wyposażony w nowe funkcje istotnie wpływające na rozgrywkę, by zachęcić nabywców do kupna. Za takie można uznać nowy system wibracji oraz adaptacyjne triggery, mimo że ich brak w DS4 nie przeszkodzi w zabawie. Co ciekawe, miesiąc temu Sony ujawniło nakładkę na obecną wersją kontrolera z dwoma programowalnymi przyciskami. Już wtedy pojawiły się przypuszczenia, że ma to jakiś związek z piątym wcieleniem DualShocka, a akcesorium do czwórki ma pozwolić na wykorzystanie jej z nową konsolą. Jednak to wciąż tylko spekulacje, aczkolwiek informacja od francuskiego oddziału firmy daje do myślenia.

Czyżby tak wyglądały nowe funkcje DualShocka 5? - DualShock 5 będzie kompatybilny z PlayStation 4. Tak twierdzi francuska strona PlayStation - wiadomość - 2020-01-15
Czyżby tak wyglądały nowe funkcje DualShocka 5?

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej